Bor katkılı hidroksiapatit üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of boron doped hydroxyapatite
  1. Tez No: 427757
  2. Yazar: MUSTAFA UĞURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez kapsamında, bor katkılı hidroksiapatit (HA) üretimi amaçlanmış olup; sentezleme aşamasında kullanılan farklı bor oranlarının ve yaşlandırma sürelerinin, ayrıca sinterleme aşamasında kullanılan farklı sinterleme sıcaklıklarının, faz oluşumu, faz kararlılığı, faz oranı, sinterlenebilirlik, yoğunlaşma, mekanik özellikler (basma testi ve mikrosertlik) ve antibakteriyel aktivite üzerindeki etkileri incelenmiştir. Elde edilen numuneler SEM, XRD, FTIR, ICP-MS ve rietveld analizlerine tabi tutulmuş olup antibakteriyel aktivite açısından incelenmiş, ayrıca numunelerin vikers mikrosertlik ve basma dayanımları belirlenmiştir. Tez kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda nano boyutta HA tozları sentezlenmiş olup; sinterleme sonrasında bor katkısının HA yapıya dahil olduğu belirlenmiştir. Sentezleme aşamasında kullanılan bor oranı ve yaşlandırma süresinin elde edilen parçacıkların boyutu ve morfolojisi üzerinde ve antibakteriyel aktivite üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Sentezleme aşamasında kullanılan bor oranının artması ile yoğunluk, sertlik ve basma dayanımı değerlerinin azaldığı, sinterleme sıcaklığının artması ile yoğunluk, sertlik ve basma dayanımı değerlerinin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, production of boron doped hydroxyapatite (HA) was aimed; and the effects of the boron contents and aging time used in the synthesis stage and also the effects of sintering temperatures on phase formation, phase stability, rate of phases, sinterability, densification, mechanical properties (compressive strength and microhardness) and antibacterial activity were investigated. SEM, XRD, FTIR, ICP-MS and rietveld analysis were used to characterize the obtained samples, also Vickers microhardness and compression tests were performed and antibacterial activities of the samples were determined. The experimental results verified that after sintering stage boron doped hydroxyapatite nano powders were obtained and it was determined that boron doping to HA has no apparent effect on the antibacterial activity. In addition, it was determined that boron content and the aging time used in the synthesis stage have no apparent effect on the size and morphology of the synthesis particles. As the boron content used in the precipitation stage increases, density, microhardness and compressive strength deteriorate. As the sintering temperature increases, density, microhardness and compressive strength increases.