Backhoe-Loader iş makinaları için şasi tasarımı
Backhoe-Loader construction machinery chassis desing
- Tez No: 427756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR EŞME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Şasi, kazıcı yükleyiciler için ana yapıdır. Kazıcı yükleyici şasisinin temel görevi üzerindeki motor, şanzıman, kabin gibi tüm parçaları taşımak ve üzerindeki tüm yükü kaldırmaktır. Şasi oluşan gerilmelere dayanmasının yanı sıra meydana gelen deformasyonları da karşılar. Bu çalışmada, Çukurova Makine İmalat ve Tic. A.Ş'de kullanılan üç model için Euro4 motoru kullanma çalışması amaçlı tek tip şasi oluşturma ihtiyacına yönelik ortak şasi tasarlanmıştır. Tasarımı yapılan şasi, 880, 883, 885 modeller için olan şasidir. Çalışmada şasi üzerinde, kazıcı ve yükleyici kepçeleri kopartma kuvvetlerinin ayrı ayrı oluşturduğu maksimum gerilme etkileri incelenmiştir. Şasi, Pro Engineer programı kullanılarak katı olarak modellenmiştir. Şasi üzerine gelen kuvvetler, yükleyici ve kazıcı pozisyonlandırılarak, iki boyutlu olarak AutoCAD 2013 yazılımında boyutsal değerler elde edilerek hesaplanmıştır. Şasinin sonlu elemanlar analizi ise MSC.Patran 2006 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chassis is the main structure of the backhoe loaders. The main function of the backhoe loader chassis frame is, to support the all components like engine, cabin, transmission, front axle, rear axle and loads placed upon it. The chassis frame has to withstand the stresses developed as well as provides deformation occurs in it. This thesis presents the study of the creation uniform chassis to work on the Euro4 engine in three models of Çukurova Makine İmalat ve Tic. A.Ş. The uniform chassis is for 880, 883 and 885 models. Backoe and loader bucket breakout force effects of maximum strength separately are studied on chassis. Chassis frame is modeled in Pro Engineer program. The forces on cahissis are calculated after positioning loader and backhoe parts in Pro Engineer program by obtaining a two-dimensional sizing values in AutoCAD 2013 software. Finite element analysis of the chassis is done in MSC.Patran 2006 program.