Seryum ilavesinin Mg-6Al- 0.3Mn-1Sn alaşımının mekanik özelliklere etkisi
Effect of cerium addition on mechanical properties of Mg-6Al- 0.3Mn-1Sn alloy
  1. Tez No: 503088
  2. Yazar: REZZAN ÖRDEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Magnezyum alaşımlarının mukavemet/ağırlık, mukavemet/yoğunluk oranları diğer metal alaşımlarına göre dikkat çekici hale gelmiştir ve birçok çalışmaya konu olmuştur.Bu çalışmada, Mg-6Al- 0,3Mn-1Sn (magnezyum-alüminyum- kalay) alaşımına farklı ağırlık oranlarında seryum (%0,5, 1 ve 2) kontrollü atmosferde soğuk kamaralı basınçlı döküm yöntemi ile üretilmiştir.Seryum ilavesinin Mg-6Al- 1Sn alaşımının mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Mikro yapı incelenmesi sertlik ve çekme dayanımı ayrıntılı olarak incelenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Strenght/weight, strenght/density ratio of magnesium alloys according to other metal alloys to be attractive and many studies were done on this topic. In the study, different weight ratios of cerium (0.5, 1 and 2%) were produced in controlled atmosphere by cold chamber pressure die-cast method to Mg-6Al- 0,3Mn-1Sn (magnesium-aluminum- tin) alloy. The effect of -1Sn alloy on mechanical properties has been investigated. Microstructure examination hardness and tensile strength were examined in detail and the results were examined.