Münif Antaki hayatı, edebi kişiliği, eserleri, divanının tenkitli metni ve incelemesi
Münif Antaki his life, literary personality, works, the critical text of his divan and study
- Tez No: 42779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KIRKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada 18. yüzyıl Divan Edebiyatı şairlerinden Antakyalı Munîf Mustafâ'nın Türkçe Dîvânı incelendi. Münîfin, hayatı, sanatı, eserleri; Türkçe Dîvâm'nın tenkitli metni ve muhteva bakımından incelenmesi dahil olmak üzere çalışma iki bölümdür. Yurdumuzdaki kütüphanelerden, biri matbu olmak üzere yirmi dört nüsha tesbit edildi. Bu nüshalardan dört tanesi tenkitli metin hazırlama çalışmaları için esas alınmıştır. Türk Edebiyatında pek bilinmeyen Münîf hikemî tarza mensup bir şairdir. Kasidelerinde Nefî'nin tesiri görülürken O, klâsik kaside anlayışına sıkı sıkıya bağlıdır. Gazel, kıta, ve müfretlerinde Nabîyâne bir üslûbu vardır. Nazirecilik ve nesir alanında başarılı sayılabilir. Edebiyatımıza kendini kabul ettirecek olgunluğa, sanat güzüne ulaşamamıştır. Eserleri: Türkçe Divanı, Manzum Kırk Hadis Tercümesi, Manzum ve Mensur Zafernâme ile Münşeât'dır. Münîfin edebiyatımızdaki yerine ait tesbitlerimizi“sonuç”bölümünde belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
It is examined Antakyah Miinif Mustafa's Turkish Divan that belongs to 18. centrury, in this study. This study is two section: The first, his life, art, works; the seconds is the edition critic on his Turkish Divan and to study of its contents. It was proved twenty-four editions which one of them is printed from libraries in our country. In Turkish literature, Miinif is less-known poet that wrote philosophic poems. He is influenced from nefî in his“kasides”, and devotioned to classic kaside style in his time. He has a style of Nabi's at his gazel's, kita's, and miifret's. He is success about nazire and nesir areas. He could not reached to ripenes accepting in that century. His works: Türkçe Divan, writen in rythim and meter Forthy Hadiths Translations, verse and prose Zafername and Münşeat. We tried to explaine our proves Miinifs importance in our literature in the result chapter of this study.