Determining of differences between tissues using their impedance values
Dokular arasındaki farklılıkların empedans değerleri kullanılarak ayırt edilmesi
- Tez No: 427793
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ OKKESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Patoloji, Electrical and Electronics Engineering, Pathology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dünyadaki en yaygın kanser türlerinden biri meme kanseridir. Mamografi, ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme gibi teşhis ve görüntüleme yöntemleri meme dokusundaki bütün lezyonların türünü tespit etmede yetersiz kalmaktadırlar. Bu sebeple girişimsel bir yöntem olan biyopsiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, normal ve tümörlü meme dokularının elektriksel empedans değerlerinin araştırılarak meme kanseri teşhisinde kullanılabilecek girişimsel olmayan, yeni ve güvenilir bir yöntem geliştirmek amaçlanmıştır. Bu sebeple Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümünde onaltı hastadan sağlıklı ve kanserli meme dokuları alınmıştır. Patoloji bölümünde de elektriksel empedans ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerle ilgili gerçekleştirilen analizler sağlıklı ve kanserli dokular arasında istatistikel olarak anlamlı farklılıkların olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most frequent cancer types in the world is breast cancer. Common diagnostic methods like mammography, ultrasound or magnetic resonance imaging are not sufficient for each medical state to determine about the precise nature of the lesions found in the breast tissue. Thus, doctors need biopsy as an invasive test. The aim of this study was to evaluate the electrical impedance of abnormal and normal breast tissue, in order to discuss the success of Electrical Impedance Spectroscopy as a new method, for reliable, non-invasive diagnoses of breast cancer. For this purpose, breast tissues taken from sixteen patients were provided Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine Department of General Surgery, and impedance measurements have been done at the Pathology Department of the same university. Analysis of impedance values has shown significant difference between healthy and cancerous tissues.