Investigation of photobiostimulatory effect of 670nm diode laser on mrc-5 fibroblasts (human fetal lung) proliferation
670 nm diyot lazerin mrc-5 (insan fetal akciğer) fibroblast hücrelerinin çoğalımı üzerindeki fotobiyouyarıcı etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 427792
  2. Yazar: NUHU MUHAMMAD ABUBAKAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞİM ÖZGÜR TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Düşük Seviye Lazer Terapisinin hücre çoğaltımını sağlayıcı foto-biyo uyarıcı özelliği, bu terapinin iyileşme ile ilgili birçok medikal vakada etkili olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda, MRC-5 insan cenin akciğer fibroblastı deneysel tüm uygulamalarda kullanıldı (3, 6 ve 24 saatlik) Lazer uygulama parametreleri : 670nm, 1.58 J/cm2 ile güç 10, 50 ve 100 mW olarak belirlendi. Hücre canlılığını değerlendirmek için WST-1 analizi kullanıldı. Gelişim eğrileri çoğalmanın 3, 6 ve 24 saatlerde analizi için kullanıldı. MRC-5 insan akciğer fibroblastları DSLT'nin gücüne bağlı olarak tepki verdi. Daha yüksek hücre çoğalması 3 saat 50 mW'lık gücün uygulandığı grupta gözlemlendi. Ortalama çoğalma oranının tüm uygulama grupları için daha düşük ortalama seviyesine sahip kontrol gruplarından (p>0.05) istatistiksel olarak farklı olduğu bulgulandı. Sırasıyla 3, 6 ve 21 saatlik 10&100 mW, 10&100 mW ve 50&100 mW uygulamalarıı arasında belirgin istatistiksel bir farklılık ortaya çıkmadı (p>0.05). Böylelikle, 50mW güçte özellikle 3 saatlik DSLT uygulaması MRC-5 çoğalmasını sağladığı, çoğalma eğrilerinde hücre sayısında artışın gözlemlenmesiyle tespit edilmiştir. MRC-5 fibroblastların lazer terapiyi kullanarak biyo-uyarımı, doku yenilenmesi veya yara iyileştirme terapilerinde önemli bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Low Level Laser Therapy (LLLT) has been shown to be effective in a variety of medical conditions such as healing processes exerting a positive photobiostimulatory effect due to its ability to promote cell proliferations. The MRC-5 human fetal lung fibroblast was submitted to three applications of low level laser irradiation (670nm, power 10, 50 and 100 mW with 1.58J/cm2). WST-1 assay was used to to evaluate cell viability, and growth curves were used to analyaze proliferation at 3, 6 and 24 hours. MRC-5 human lung fibroblast responded to LLLT in power-dependant manner. Higher cells proliferation was observed in the group irradiated with power of 50 mW at 3 and 6 hours. Mean proliferation rate for all treatment groups were found to differ significantly from the control groups with lower mean value (p>0.05) from the control than tests. No statistical significant difference (p>0.05) was found between compared 10 & 100 mW, 10 & 100 mW and 50 & 100 mW in 3, 6 and 24 hours respectively. Therefore, LLLI stimulate the proliferation of MRC-5 more effectively with 50 mW power especially at 3 hours as evidenced by increase in cell numbers as observed in the growth curves. The biostimulation of MRC-5 fibroblasts using laser therapy may be an important tool in regenerative or healing therapy.