A design of ethylene removal non-woven textile by using natural zeolite and potassium permanganate
Doğal zeolitler ve potasyum permanganat kullanılarak etilen tutucu dokusuz yüzey tekstil ürününün tasarlanması
- Tez No: 427812
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH OKUR, PROF. DR. AYŞE MERİH SARIIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sebze ve meyvelerin kendiliğinden ürettikleri etilen gazı büyüme ve gelişmelerinde önemli bir rol oynar. 1 μL L-1 civarındaki konsantrasyonlarda üretildiğinde bitkiye faydası olduğu gibi fazlası bitkinin çabuk olgunlaşmasına ve akabinde hızla çürümesine sebep olur. Bu durum meyve ve sebzelerin depolanma, taşınma ve marketten tüketiciye ulaşacağı zamana kadar meyve ve sebzelerin istenilen kalite ve tazelikte olmalarında büyük bir problem teşkil etmektedir. Meyve ve sebzelerin saklama koşullarını iyileştirebilmek adına geliştirilen teknolojik yöntemler kesin etkili sonuçlar verse de kullanım açısından pratik olmadığı gibi maliyetleri oldukça yüksektir. Saklama koşullarının kalitesini arttırmak için ortamdaki nemi, kötü koku oluşumuna sebep olan gazları ve ürünlerin çürümesine sebep olan etilen gibi gazların uzaklaştırılabilmesi için doğal minerallerin kullanılması pratik ve maliyeti düşük bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Adsorpsiyon, katalizör, iyon değiştirebilme ve moleküler elek özellikleriyle kendilerine oldukça geniş kullanım alanları bulan doğal zeolitler bu türden kullanımlar için en uygun minerallerden biridir. Etilen absorpsiyonunda yaygın olarak kullanılan potasyum permanganat için de geniş yüzey alanı sağladığından uygun bir zemin malzemesidir. Günümüzde tekstil malzemeleri özellikle non-woven (dokusuz) yüzey teknolojisinin gelişmesiyle birlikte kendilerine geniş kullanım alanları bulmuşlardır. Dokusuz yüzeyler ihtiyaca göre modifiye edilerek sınırsız alanda sınırsız kullanım olanakları sağlar. Performans, üretim ve kullanım kolaylığı bakımından da istek ve ihtiyaçlara cevap verebilmektedir. Bu proje kapsamında tekstil dokusuz yüzeyleri etilen adsorpsiyonunda kullanılan doğal zeolitler ve absorpsiyonunda kullanılan potasyum permanganat ile kaplanarak modifiye edilecektir. Elde edilen etilen tutucu tekstiller kullanımı pratik ve kolay olan tek kullanımlık ürünler halinde üretilebilecektir. Yüzey alanı geniş olacağından etkinliği ve performansı artacaktır. Potasyum permanganatın sağlık açısından oluşturduğu tehdidi de elimine edecek bir dizaynda olup bu maddenin kullanımındaki tereddütlerin önüne geçecektir. Ülkemizin kaynakları bakımından oldukça zengin olan doğal zeolitlerin değerlendirilebileceği alternatif bir ürün eldesi sağlanmış olacak.
Özet (Çeviri)
Ethylene has a significant role in plants development and maturing and is produced as gas hormone by plants themselves. In 1 μL L-1 concentrations, it has beneficial efficiencies for vegetables and fruits (V&F) but when it comes to accumulation of this gas around the V&F it causes aging and deterioration. During the storage, transpotr and marketing it affects the quality and frehness of V&F. There are technologic solutions for eliminating the ethylene gas accumulating in storage atmosphere problem but these thecniques are practical for rutine usage and has high cost. Natural minerals have a very low cost, a great potential for practical usage and easily attainable to improve the storage conditions. Natural zeolites are one of the most promising materials which have desirable properties such as ion exchange, catalizer, adsorption and molecular sieve. Due to the properties and the advantages, they attain a grate place in many areas. Zeolites have large surface area so they are used as bed materials for potassium permanganate using for ethylene absorption. Nowadays textile nonwoven surfaces have increasing attantion in technical and industrial fields. They can be modified to meet any needs with their unlimited opportunities in many fields where the perfomance, quality are required. In this study textile, nonwovens are modifed by using natural zeolites and potassium permanganate to be used as ethylene removal textile that can be used as practical and disposable product. Nonwoven extends the surface area as well as the performance and eliminates the toxic effects of potassium permanganate that couses health problems. A new kind of product is obtained by using natural zeolites which our country has great reserve.