İyonize olmamış amonyak azotunun (NH3-N) yunus çiklit (Cyrtocara moorii) balıkları üzerine akut toksik etkileri
Acute toxic effects of un-ionize ammonium nitrogen (NH3-N) on blue dolphin cichlid (Cyrtocara moorii)
- Tez No: 427813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SEREZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akvaryum balığı yetiştiriciliği günden güne artış göstermekle birlikte, üretilen tür sayısında da çok ciddi artış görülmektedir. Çiklit balığı türlerinden biri olan yunus çiklit balığı ülkemizde son zamanlarda üretimi yaygınlaşan bir tür olup, günümüzde akvaryumlar için en fazla popüler olan türler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Akvaryum sistemleri genellikle statik olarak çalışan sistemler olduğundan, su parametreleri ile ilgili sorunlar çok sık yaşanmakta ancak üreticiler bu sorunların kaynağını bilememektedirler. Bu çalışma ile yunus ciklit balığı yavrularının (0.84±0.1 g) toksik azotlu bileşiklerden olan iyonize olmamış amonyağına toleransları 24, 48, 72 ve 96 saatlik LC50 değerleri belirlenerek PROBİT analizi ile ortaya konulmuştur. Ayrıca iyonize olmamış amonyağın kan hücrelerinden eritrositlerin büyüklüğüne olan etkileri incelenmiştir. Sonuçta 24, 48, 72 ve 96 saatlik LC50 değerleri sırası ile 1.18, 1.03, 0.91, 0.83 mg/L olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aquarium fish cultivation increased from day to day, however, the very significant increase in the number of species is produced. One type of cichlid fish, dolphin fish, which is a kind of expanding production in recent times in our country today, the most popular species for aquariums is in the first place.Aquarium systems generally work as static, as it is happening very frequently have problems with water parameters but the manufacturers dont knows the source of the problems.In this study we will manufacture dolphin chclids in our aquaculture system .Doses of fish for a period of up to 96 hours by death may occur with exposure of ammonia toxicity values. In this study, dolphin cichlid fish fry (0.84±0.1 g) tolerance to unionized ammonia which is toxic nitrogen compounds 24, 48, 72, and 96-hour LC50 values determined by using probit analysis. Also the effects of the of the unionized ammonia on size of erythrocyt cells were investigated. In detail, LC50 values of 24, 48, 72 and 96 hour were calculated 1.18, 1.03, 0.91, 0.83 mg / L. The size of erythrocytes short and long axis were measured. In control group long axis was measured 11.80±0.042 µm, short axis was measured 6.72±0.026 µm.