Flexibility modelling of natural gas contracts: i̇stanbul case
Esneklik kavramı altında doğalgaz kontrat şartlarının modellenmesi: İstanbul örneği
- Tez No: 427843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. ERKAN KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Doğal gaz, dünyadaki temel enerji kaynaklarından biridir ve doğal gaz enerji talebinin karşılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Doğal gaz piyasasındaki liberalleşme süreci doğal gaz dağıtım şirketlerini daha önemli bir hale getirmiştir. Öyle ki, doğal gaz dağıtım şirketleri liberal piyasalarda tedarik ve depolama seçimlerini yapmak zorundadır. Bu durum doğal gaz dağıtım şirketlerini portföy seçimlerinin daha karmaşık hale getirmektedir. Doğal gaz dağıtım şirketleri portföy seçimlerini yaparken fiyat riski, doğal gaz talep belirsizliği ve diğer maliyetleri göz önünde bulundurmak zorundadır. Bu çalışma, esneklik kavramı altında bir doğal gaz ithalat-toptan satış şirketi için tüm sözleşme, teknik ve gerçek dünya kısıtlarına dayalı bir algoritma geliştirmeyi amaçlamaktadır. Geliştirilen metot uzun vadeli doğal gaz alım kontratları, spot doğal gaz alımı, sıvılaştırılmış doğal gaz alımı ve depolama opsiyonlarını içeren bir portföye, aylık ve yıllık doğal gaz kısıtları göz önüne alınarak uygulanmıştır. Doğal gaz talep kısmında ise Isıtma Gün-Derecesi (HDD), soğutma gün derecesi (CDD) ve bir periyot öncesi doğal gaz tüketimi göz önüne alınarak, Çok Değişkenli Uyarlanabilir Regresyon Eğrileri (MARS) programı yardımıyla geçmiş verilerden yola çıkarak, gelecek doğal gaz tüketim tahminleri yapılmıştır. Talep tahminleri doğrultusunda hareket edecek bir şirketin doğal gaz boru hatları, depo kapasite miktarı kısıtları ve Dünya Bankası, Dünya Enerji Ajansı raporu ve geçmiş veriye bağlı stokastik (ARIMA) petrol fiyatları tahminleri doğrultusunda değişken doğal gaz fiyatları senaryoları altında kurulan model vasıtasıyla ticari olarak en uygun farklı kontrat alım miktarları belirlenmiştir. Kurulan model endüstriyel ve gelişmiş bir şehir olan İstanbul'a uygulanmıştır. İGDAŞ'tan temin edilen İstanbul şehrinin 2010-2015 yılları arasındaki aylık doğal gaz tüketim miktarları veri analizinde kullanılmıştır. İstanbul şehrindeki talep ve arz kısıtları ile hareket edecek doğal gaz dağıtım şirketinin farklı ToP oranları için uzun vadeli alım kontrat eğrileri belirlenmiştir. Bununla birlikte bu çalışmada, doğal gaz dağıtım şirketinin bir doğal gaz ana tedarikçisi gibi hareket ettiği varsayımından hareket edilerek, yasal kısıtlamalara tabi tutulmamıştır.
Özet (Çeviri)
Natural gas is one of the main energy source in the world and plays an important role in energy demand. The liberalization process in the natural gas market has shifted the focus on the Local Distribution Companies (LDCs) which make the procurement and transportation decisions. The decisions such as the pipeline sales, Liquefied Natural Gas (LNG) sales, other sources of natural gas procurement, transportation and storage opportunities provide the LDCs an opportunity to trade the natural gas in a least-costs manner. It also makes the portfolio selection more complex for LDCs. The LDCs will consider other factors such as supply reliability, price uncertainty, demand uncertainty and other uncertain costs in a liberalized natural gas market. This study aims to develop an algorithm based on all contractual and technical real-world constraints for a gas import/wholesale company in the concept of flexibility. The methodology is applied to portfolio of contracts to produce the optimal amount of purchases and rates for the long term natural gas agreements, spot natural gas purchases, natural gas storage use levels and LNG purchases based on a real life case under various commitments such as Monthly Contract Quantity (MCQ) and Annual Contract Quantity (ACQ). Multivariate Adaptive Regression Splines (MARS) is applied to the natural gas supply to determine the pattern of the future demand by including factors like heating degree days (HDD), cooling degree days (CDD) and previous gas supply realizations. The output of the proposed methodology enables LDCs to develop criteria on producing the optimal future natural gas purchases depending on different oil scenarios proposed by World Energy Outlook (WEO) report, World Bank (WB) oil price forecasts and a stochastic oil price model (ARIMA) based on historical development of oil prices. A real life case study is applied to İstanbul which is a highly industrialized and populated metropolitan in Turkey. The data sets considering the natural gas demand were taken from İGDAŞ. The long term gas purchase price curves for different Take-or-Pay (ToP) rates are derived to guide the LDCs on their willingness to pay for long term natural gas contracts. LDCs assumed to act as a main supplier in this thesis.