Vibration measurement based analyses of internal combustion engines
İçten yanmalı motorlarda titreşim ölçüm tabanlı analizler
- Tez No: 427850
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Günümüzde, otomotiv sektörü iki sorunla karşı karşıya; bir yandan müşteri memnuniyeti sağlamaya çalışırken; diğer yandan birçok kurala uyarak üretim maliyetlerini azaltmak zorundadırlar. Son on yılda, fosil kaynaklı yakıtlar azalmakta olduğundan dolayı, otomotiv sektörü için alternatif yakıtlar oldukça önem kazanmıştır. Bu yüzden, bu yakıtların içten yanmalı motor üzerindeki bütün etkileri çok iyi bilinmelidir. Bu tezde, değişik alternatif yakıtlarla beslenen dizel motorların ses ve titreşim karakteristiği detaylı olarak çalışılmıştır. Deneysel çalışmalar boyunca üç farklı test düzeneği kullanılmıştır. Birinci düzenekte dizel motor düşük sülfürlü dizel yakıtı, ayçiçek biyodizeli, kanola biyodizeli ve mısır biyodizeli karışımlarıyla beslenmiştir. Diğer deney motorları üzerindeki deneylerin sağlamasını gerçekleştirmek için bu yakıtların motor üzerindeki titreşimleri değişik motor hızlarında kaydedilmiştir. İkinci test düzeneğinde dizel motoru aynı zamanda emme manifoldundan hidrojen ve doğal gaz verilerek beslenmiştir. Bu test düzeneğinde ses, titreşim ve emisyon karakteri değişik motor hızlarında değerlendirilmiştir. Son test düzeneğinde ise motor yanma karakteristiğini irdelemek için aynı biyodizel karışımları kullanılmıştır. Sonuçlara göre, düşük sülfür dizel yakıtına göre, biyodizel, hidrojen ve doğal gaz motor blok titreşimini, sesini ve birçok egzoz emisyonunu düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays automotive manufacturers face a two-fold challenge; on the one hand they have to fulfil the costumer satisfactions; on the other they must decrease the production costs by meeting the many regulations. Due to the depletion of fossil based fuel, alternative fuels have gained great importance in automotive sector in last decades. Therefore all effects of them must be well-known on internal combustion engine. In this thesis, noise and vibration characteristics of diesel engines fuelled with different alternative fuels have been studied in details. Throughout the experimental study, three different test rigs were used. At the first rig, the diesel engine was fuelled with low sulphur diesel fuel, sunflower biodiesel, canola biodiesel, and corn biodiesel blends. Engine vibration has been recorded at different engine speeds in order to validation of experiments on other experimental engines. At the second test rig, the diesel engine was additionally fuelled with hydrogen and natural gas additions through the intake air. At this test rig, noise, vibration and emission characteristics were evaluated at various engine speeds. At the last test rig, the same biodiesel blends were used in order to examine their engine combustion characteristic. The results revealed that biodiesel, hydrogen and natural gas additions lowered the engine block vibration, noise and most of exhaust emissions that of low sulphur diesel fuel.