Search for resonances and quantum black holes using dijet mass spectra in proton–proton collisions at √s = 8 TeV
√s = 8 TeV'lik proton – proton çarpışmasında iki jet kütle spektrumunu kullanarak kuantum kara delik ve rezonansların araştırılması
- Tez No: 427849
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT, DOÇ. DR. MUSTAFA NUMAN BAKIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, iki jet değişmez kütle spektrumu ölçümü ile CMS detektöründe 19.7 fb-1 toplam ışınlığa karşılık gelen 8 TeV pp çarpışma verisinde, rezonans ve kuantum kara delik araştırılması sunulmuştur. Kuark-kuark, kuark-gluon veya gluon-gluon çiftine bozulan dar rezonanslar icin %95 güvenirlilik seviyesinde tesir kesitleri üzerinden, 1.2 TeV'nin üzerindeki kütleli belirli rezonaslar icin modelden bağımsız üst sınır elde edilmiştir. Bu sınır, sicim rezonansı için 5 TeV'den küçük kütleyi, uyarılmış kuarklar icin 3.49 TeV'den küçük kütleyi, skalar iki-kuarklar için 4.7 TeV'den küçük kütleyi, W` bozonu icin 1.9 TeV'den küçük ya da 2 ile 2.2 TeV arasındaki kütleyi , Z` bozonu için 1.7 TeV'den küçük kütleyi ve Randall–Sundrum graviton için 1.6 TeV'den küçük kütleyi dışarlar. Ayrıca model parametreleri aralığında Kuantum Kara Delik`ler için ve ilk kez genişlik-kütle oranının %30'a kadar varsayılan geniş rezonanslar için araştırmalar uygulanmıştır. Geniş rezonans çalışması, aksigluon icin 3.6 TeV'den küçük kütleyi ve koloron ve kolor-oktet skalar için 2.5 TeV'den küçük kütleyi dışarlamaktadır. 5.0 ve 6.3 TeV arasında alt sınır Kuantum Kara Delik`lerin kütleleri için belirlendi.
Özet (Çeviri)
A search for resonances and quantum black holes with the dijet mass spectra measured at √s = 8 TeV in pp collisions data corresponding to an integrated luminosity of 19.7 fb^(-1) at the CMS detector are presented in this thesis. For narrow resonances that decay to quark-quark, quark-gluon, or gluon-gluon pairs, model-independent upper limits, at 95% confidence level, are obtained on the production cross section for specific resonances with mass greater than 1.2 TeV. The limits exclude string resonances with mass below 5.0 TeV, excited quarks with mass below 3.49 TeV, scalar diquarks with mass below 4.7 TeV, W` bosons with mass below 1.9 TeV or between 2.00 and 2.2 TeV, Z` bosons with mass below 1.7 TeV and Randall–Sundrum graviton with mass below 1.6 TeV. Searches are also carried out for wide resonances, assuming for the first time width-to-mass ratios up to 30%, and for Quantum Black Holes with a range of model parameters. The wide resonance search excludes axigluons with mass below 3.6 TeV, and colorons and color-octet scalars with mass below 2.5 TeV. Lower bounds between 5.0 and 6.3 TeV are set on the masses of Quantum Black Holes.