An approximate solution for the plane wave diffraction by an impedance strip: H-polarization case
Bir empedans şeritten düzlem dalganın saçılımı için yaklaşık bir çözüm: H-polarize durumda
- Tez No: 427856
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İKİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, bir analitik-nümerik metot kullanılarak her iki yüzeyi de aynı empedansa sahip 2a genişliğinde ve sonsuz uzunluktaki bir şerite gönderilen H-polarize düzlemsel dalgaların saçılması araştırılmıştır. Gelen alan tarafından şerit üzerinde indüklenen elektrik ve manyetik akımlar bir integral denklemle gösterilerek saçılan alan ifadesi elde edilmiştir. Bu integral denklemi birbirinden bağımsız sadece elektrik ve manyetik akımları içeren iki integral denkleme indirgenebilmiştir. Bu iki akım da kenar koşullarını sağlayacak şekilde katsayıları belirsiz Gegenbauer polinomlarının birer sonsuz serisi şeklinde tanımlanmıştır. Analitik yöntemler kullanılarak integral denklemler birer lineer cebirsel eşitlikler sistemine dönüştürülmüş ve elde edilen matris eşitlikler nümerik olarak çözülerek bilinmeyen katsayılar belirlenmiştir. RCS (radar kesit alanı) nümerik örnekler sunulmuş ve şeritin uzak alan saçılım karakteristikleri detaylı olarak tartışılmıştır. Elde edilen bazı sonuçlar mevcut bir method ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the diffraction of H-polarized plane wave by an infinitely long strip which has the same impedance on both faces with a width of 2a is investigated by using an analytical-numerical method. The diffracted field is obtained by an integral equation in terms of the electric and magnetic currents induced by the incident-field. This integral equation is reduced to two uncoupled integral equations that include only induced electric and magnetic currents separately. Both of the currents are defined as a sum of infinite series of Gegenbauer polynomials with unknown coefficients satisfying the edge conditions. The integral equations are transformed to linear algebraic equations by using analytical methods and the unknown coefficients are determined by solving numerically obtained matrix equations. Numerical examples on the RCS (radar cross section) are presented, and the far field scattering characteristics of the strip are discussed in detail. Some of the obtained results are compared with the other existing method.