Anamur (Mersin) dolayının stratigrafisi ve kambriyen yaşlı kuvarsitler ile dolomitlerin endüstriyel hammadde potansiyeli
Stratigraphy around the Anamur (Mersi̇n) and the industrial raw material potential of the cambrien quarzites and dolomites
- Tez No: 427857
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİKE NAZİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Orta Toroslar'ın güneyinde, Anamur ve civarını kapsayan inceleme alanında Prekambriyen'den günümüze oluşmuş kaya birimleri yüzeylenir. Bu kaya birimleri, stratigrafik, yapısal ve metamorfizma özellikleri açısından birbirinden farklı allokton kütlelerden oluşmaktadır. Birbirleri ile ilişkileri tektonik olan ve farklı yapısal özellikler sunan birimler olarak gruplandırılan bu kaya türü toplulukları; güneyde yer alan Görbiyes Dağı Birliği, Alanya Birliği ve kuzeyde ise Aladağ Birliği ile temsil edilmektedir. Çalışma alanının tabanında yer alan Görbiyes Dağı Birliği Geç Kretase yaşlı Kızlarsekisi formasyonu ile temsil edilmektedir. Yeşilşist fasiyesinde metamorfizma geçirmiş olan Alanya Birliği'nin Alt napı olan Mahmutlar napı, Prekambriyen yaşlı Tenzile formasyonu, Erken Kambriyen yaşlı Kurtbeleni formasyonu, Orta Kambriyen yaşlı Karagedik formasyonu, Geç Kambriyen-Erken Ordovisiyen yaşlı Payallar formasyonu, Geç Permiyen yaşlı Cebireis formasyonu ve Erken Triyas yaşlı Asmaca formasyonunu kapsamaktadır. Yüksek basınç/düşük sıcaklık (YB/DS) metamorfizması geçirmiş olan Sugözü napı (orta nap) Sugözü formasyonundan oluşmaktadır. Alanya birliğinin en üst birimi olan Paleosen-Eosen yaşlı Anamur formasyonu birliği uyumsuz olarak üzerler. Lütesiyen sonrası hareketlerle Alanya birliği üzerine sürüklenmiş olan kuzey kökenli Aladağ Birliği'nde ise; Geç Devoniyen yaşlı Gölboğazı formasyonu, Karbonifer yaşlı Yarıcak formasyonu, Permiyen yaşlı Çekiçdağı formasyonu, Triyas yaşlı Gevne formasyonu ve Jura-Kretase yaşlı Çakozdağı formasyonu ayırtlanmıştır. Bölgedeki en genç birimleri oluşturan Kuvaterner yaşlı oluşuklar tüm birimleri açısal uyumsuzlukla örtmektedir. Çalışma alanında yeralan Erken Kambriyen yaşlı kuvarsitlerin refrakter sanayii, hafif gaz-beton, ferro-krom sanayii ve demir-çelik sanayiinde kullanıma uygun kesimlerinin olduğu belirlenmiştir. Orta Kambriyen yaşlı dolomitlerin demir-çelik endüstrisinde kullanılabilecek özellikte olduğu, şişe-cam endüstrisinde kullanıma uygun özellikte olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various rock units from Precambrian to Quaternary are exposed in the selected study area around Anamur, south of central Taurus. The rock units constitute different allochthonous masses in terms of stratigraphy, structural and metamorphic features. The rock unit groups present tectonic contact from each other and are represented by the Görbiyes Mount and Alanya units in the south and Aladağ unit in the north of the study area. The basement unit in the study area is represented by late Cretaceous Kızlarsekisi formation of Görbiyes Mount unit. The Mahmutlar nap which is a secondary nap in the Alanya unit -metamophosed in greenschist facies- includes Precambrian Tenzile formation, Early Cambrian Kurtbeleni formation, Middle Cambrian Karagedik formation, Late Cambrian- Early Ordovician Payallar formation, Late Permian Cebireis formation and Early Triassic Asmaca formation. The Sugözü nap of high- pressure/low-temperature ( HP / LT ) metamorphism is represented by the Sugözü formation. The Paleocene- Eocene Anamur formation unconformably overlies all the rock groups in the Alanya unit. The Aladağ unit, drifted onto the Alanya unit during the late Lutetian, are represented by Late Devonian Gölboğazı formation, Carboniferous Yarıcak formation, Permian Çekiçdağı formation, Triassic Gevne and Jurassic- Cretaceous Çakozdag formation. The Quaternary units overlie all the units with angular unconformity. It has been determined that the Early Cambrian quartzites have appropriate layers to be used in refractory, aerated concrete, ferro-chrome and steel industries. It has been also found that the Mid Cambrian dolomites are suitable for iron-steel industry but not for the glass industry.