Bölge verim aşamasında kuru fasulye (Phaseolus vulgaris L.) ıslah hatlarında bitki gelişmesi ve verim kriterlerinin incelenmesi
Plant growth and yi̇eld components at the stage of regi̇onal trial of dry beans (Phaseolus vulgaris L.) breeding lines
  1. Tez No: 427859
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, bölge verim aşamasında 4 ileri ıslah hattı (KN303, KN338, ÇYRL, HNG) ve 2 adet tescilli çeşit (Kantar-05, Elkoca-05) olmak üzere 6 farklı genotipin Antalya'nın Elmalı ilçesinde, 1095 m rakımlı tarla koşullarında bitki gelişmesi ve bazı verim özellikleri incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Deneme 2014 yılında Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre 4 tekerürlü olarak kurularak, hatların verim ve verim kriterleri belirlenmeye çalışılmıştır. Deneme verilere göre hatlar ve tescilli çeşitler arasında verim ve verim kriterleri yönünden önemli farklılıklar ortaya çıkmıştır. Fizyolojik olum yönünden en erkenci 93 gün ile Kantar-05 çeşidi, en geç olgunlaşan ise 129 gün ile ÇYRL hattı olmuş, fakat kuru tane verimi bakımından ÇYRL hattı 231.47 kg/da ile en verimli hat olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, yield and yield components of 4 advanced breeding lines (KN303, KN338, ÇYRL and HNG) and 2 nationally registered cultivars (Kantar-05 and Elkoca-05) were investigated in Elmalı district of Antalya at 1095 m above sea level. The trial was set up in Randomized Complete Block Design with three replications in 2014. According to trial data, differences between cultivars in termes of variables investigated were statistically significant. With regard to days to physiological maturity, Kantar-05 variety ripened first in 93 days after sowing while CYRL reached maturity 129 days after sowing. Grain yield was the highest (231.47 kg/da) in the advanced line of CYRL.