Dondurulmuş gıda üreten bir işletmede enerji, ekserji ve eksergoekonomik analiz yöntemlerinin uygulanması
Application of energy, exergy and exergoeconomic analysis methods to a frozen food manufacturer
  1. Tez No: 427861
  2. Yazar: ZELİHA DENİZ ALTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada, bir isletmenin dondurulmus mısır üretim prosesi enerjetik, ekserjetik ve eksergoekonomik açıdan incelenmistir. Her üretim ünitesinin giris ve çıkıslarındaki tersinmezliklerin hesaplanması ile prosesteki enerji tasarruf olanaklarının belirlenmesi ve bu noktalarda yapılabilecek iyilestirmelerin tespit edilmesi hedeflenmistir. Analizlerin sonuçlarına göre, en düsük enerji verimi bireysel hızlı dondurma (BHD) (%40.17) isleminde, en düsük ekserji verimi ise mısır taneleme (%0.87) makinesinde görülmüstür. Makinelerin en yüksek iyilestirme potansiyelleri ise 643.71 MJ/h ile blansöre, 150.73 MJ/h ile BHD'e aittir. Eksergoekonomik analiz değerleri neticesinde, ekserji maliyetinde en yüksek değer 90.48 TL/h ile blansör çıkısındaki haslanmıs tane mısırda görülmektedir. Bunu blansördeki toplam enerji girdisi (81.48 TL/h) ve BHD'den çıkan dondurulmus mısır ürünü (65.53 TL/h) takip etmektedir. Bu çalısmada, iyilestirme yapılacak makinelerde öncelik sıralamasının iyilestirme potansiyel değerlerine göre belirlenmesi önerilmektedir. Ayrıca, yüksek verimli motorların tercih edilmesi, motorlarda invertör kullanımı, blansörden çıkan buharın geri kazanımının sağlanması, BHD öncesinde etkin bir soğutma sistemi ve enerji tüketimlerinin mümkün olduğu kadar, yenilenebilir enerji
Özet (Çeviri)
In this study, a frozen corn production process of a factory was investigated in terms of energetic, exergetic and exergoeconomic. It was aimed to determine the energy saving opportunities and improvement potentials by calculating of the irreversibilities of the input and outputs of each production unit. According to the results of the analysis, the minimum energy efficiency was determined in individual quick freezing (IQF) (40.17%) whereas the minimum exergy efficiency was found in the machine of corn granulator (0.87%). The highest improvement potential was observed in boiler (643.71 MJ/h) and IQF (150.73 MJ/h) followed. According to the exergoeconomic analysis, boiled sweet corn from the boiler has the high cost of energy (90.48 TL/h). The costs of the total energy input of the boiler and frozen sweet corn from IQF were 81.48 TL/h and 65.53 TL/h, respectively. It is recommended to determine the priority of the improvements in machinery according to the improvement potentials. In addition, preference of high-efficincy engines, usage of inverters in engines, ensuring the recovery of the vapors from boiler, attempting to effective cooling system before IQF and providing energy needs from as possible as renewable energy sources are capable of increasing the energy efficiency initiatives.