Keçi meralarında bulunan bazı maki türlerinin otlatma mevsimi boyunca yem değerlerinin saptanması
Determination of nutritive value of maquis found in goat ranches during a whole grazing period
  1. Tez No: 427862
  2. Yazar: MUSTAFA ÇÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, keçi merası olarak kullanılan makilik alanlarda yaygın olarak yetişen Kermes Meşesi (Quercus coccifera L), Pırnal Meşesi (Quercus ilex) ve Akçakesme (Phillyrea latifolia) türlerinin, yaprak+ince saplarının, ham ve sindirilebilir besin madde değerlerinin, laboratuvar analizleri ve naylon torba yöntemi ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Yayla ve sahil kesimleri olmak üzere, 2 ayrı bölge ve 5 farklı biçim zamanında (Mayıs-Eylül arası) toplanan örneklerde, öncelikle, kuru madde (KM), ham protein (HP), ham yağ (HY), ham sellüloz (HS), ham kül (HK) analizleri yapılarak ve N'siz öz madde (NÖM) yüzdeleri hesaplanmış; ardından, nötr deterjan lif (NDF), asit deterjan lif (ADF), asit deterjan lignin (ADL), kondanse tanen (KT), kalsiyum (Ca), fosfor (P), potasyum (K), magnezyum (Mg), kükürt (S), mangan (Mn) , bor (B), demir (Fe) ve çinko (Zn) analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, her maki türünün ortalama kuru ot verimleri belirlenerek, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için otlatma kapasiteleri (OK) saptanmıştır. Daha sonra, alınan örneklerin, 0, 4, 8, 16, 24, 48, 72 ve 96. saatlerdeki kuru madde sindirilebirlikleri (KMS), rumen kanülü takılmış 3 keçi üzerinde naylon torba tekniğine göre gerçekleştirilen sindirim denemeleri ile saptanmış ve 48.saatteki KMS değerleri üzerinden de metabolik enerji (ME) değerleri hesaplanmıştır. Üzerinde çalışılan makilerden meşelerin KM kapsamlarını, bölge ve biçim farklılıkları, Akçakesme'yi ise, biçim ve bölge x biçim interaksiyonu önemli düzeyde etkilemiş olmakla beraber, her üç makide de, KM düzeyleri birbirine yakın bulunmuştur. Örneğin, Kermes Meşesi'nde, yayla ve sahil bölgelerinden, farklı biçimlerde elde edilen ortalamalar, % 58,44-81,66; Pırnal Meşesi'nde % 58,29-82,60; Akçakesme'de % 61,40-83,14 arasında değişmiştir. OM kompozisyonları bakımından da maki türleri arasında büyük benzerlikler olup, sadece Akçakesme, bölge farklılıklarından etkilenmiştir. Makilerin ortalama OM düzeyleri, Kermes Meşesi'nde % 95,54-96,79; Pırnal Meşesi'nde % 95,26-96,12; Akçakesme'de % 94,60-96,39 arasında gerçekleşmiştir. HK içerikleri üzerine bölge, biçim ve bölge x biçim interaksiyonlarının etkisi OM ile aynı olmuş; yani, burada da bölge farklılıkları Akçakesme'yi etkilemiştir. Ortalama değerler, Kermes Meşesi'nde % 3,21- 4,46; Pırnal Meşesi'nde % 3,88-4, 92; Akçakesme'de % 3,63-5,40 arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Nutritive and energy values of three maquis species (Quercus coccifera L, QC; Quercus ilex, QI; Phillyrea latifolia,PL) widely grown at the ranches utilized as 'goat ranch' in Antalya were determined in the present study during a whole grazing season (May to September) through laboratory analysis and digestion trials. Dry matter (DM) contents of samples (leaf+fine stems) of QC, QI and PL obtained through five cuts with monthly intervals changed from 58.44 to 81.66 %, 58.29 to 82.60 % and 61.40 to 83.14 %, respectively. Average organic matters (OM), crude ash (CA), crude protein (CP), crude fiber (CF), ether extracts (EE) and nitrogen free extracts (NFE) obtained on dry matter basis from the same samples were found to be between 95.54 and 96.79 %, 3.21 and 4.46 %, 3.36 and 6.98 %, 23.54 and 25.98 %, 2.37 and 4.51 %, 59.61 and 65.99 % for QC; 95.26 and 96.12 %, 3.88 and 4.92 %, 3.38 and 6.38 %, 16.75 and 26.99 %, 2.88 and 4.66 %, 55.76 and 69.57 % for QI; 94.60 and 96.39 %, 3.63 and 5.40 %, 4.56 and 6.64 %, 13.18 and 30.98 %, 2.52 and 4.36 %, 54.59 and 72.19 % for PL, respectively. Similarly, Ca, P, K, Mg and S averages varied between 1.06-1.84 %, 0.07-0.14 %, 0.36-0.63 %, 0.12-0.22 %, 0.08-0.11 % in QC; 1.03-1.75 %, 0.06-0.15 %, 0.40-0.77 %, 0.11-0.22 %, 0.07-0.20 % in QI; 1.17-2.13 %, 0.06-0.12 %, 0.36-1.12 %, 0.09-0.15 %, 0.06-0.21 % in PL, respectively. Averages of neutral detergent fibre (NDF), acid detergent fibre (ADF), acid detergent lignin (ADL) and condensed tannin (CT) contents of QC ranged between 53.58-62.54 %, 34.20-42.00 %, 18.92-25.43 %, 8.56-19.19 g/kg, respectively; while, they were 42.44-64,29 %, 31.40-41.43 %, 18.34-23.56 %, 6.38-7.55 g/kg in QI, and 40.66-61.00 %, 29.50-41.34 %, 18.24-26.20 %, 2.37-8.07 g/kg, in PL. Average roughage productions at the coastal and highland regions were 398 and 567 for QC, 406 and 540 for QI, 305 and 338 kg/da for PL. The grazing capacity of QC, QI and PL were calculated for two ranches, 150 da each, at the coastal and the higland districts were 33 and 47, 39 and 45, 25 and 28 cattles; 414 and 591, 485 and 562, 318 and 352 goats, respectively. Minimum and maximum dry matter degradability at 48th h ratios were observed through nylon bag technique as 32.71 % and 44.72 %, for QC; 33.86 % and 45.15 % for Qİ; 56.69 % and 64.06 % for PL. Metabolic energy (ME) values calculated from these figures were found as 1382 and 1690 kcal/kg for QC; 1411 and 1701 kcal/kg for QI; 1996 and 2198 kcal/kg for PL. High KT contents were found to be the main factor decreasing ruminal degradability and energetic value of QC and QI. KEYWORDS: Goat pasture, maquis, nutritive value, grazing capacity, dry matter degradability, metabolic energy