Kandilli kasabasının coğrafi etüdü
Geographical research of town Kandilli
- Tez No: 42787
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ ÖZAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KANDİLLİ KASABASININ CO?RAFİ ETÜDÜ Cemal SEVİNDİ Danışmanı: Y.Doç.Dr. Lütfl ÖZAV 1995, SAYFA : Iff Jüri: Y.Doç.Dr.Lütfi ÖZAV Araştırmaya konu oluşturan Kandilli kasabası, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum Kars Bölümü sınırları içinde bulunmaktadır. Kandilli kasabası belediye yönetim sınırlarını kapsayan araştırma sahası, doğudaki Erzurum ovasını, batıda Aşkale ovasına bağlayan Karasu ırmağı vadisinde yer alır. Güneyde Ortabahçe ovası, doğuda Sekiler tepe, kuzeyde Kıraçlar tepe ve batıda Padişah tcpclcriyle sınırlanmış saha, 5 km.'lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Yönelim açısından Aşkale ilçesine bağlı olan kasaba, doğuda Ilıca, güneyde Çal, batıda Aşkale ve kuzeyde ise, Erzurum merkez ilçe yönelim bölgeleriyle çevrelenmekledir. Kandilli nüfusu, 1990 yılı sayım sonuçlarına göre 2876 kişidir. Aynı yıl bu nüfus miktarının % 52.2'sini sahadaki askerî nüfus oluşturmaktaydı. Özellikle 1955 yılından sonra her devrede görülebilen bu durum nedeniyle kasaba nüfusu, gelişim süreci içinde oldukça hızlı iniş, çıkışlar gösteren ve her döneminde erkek nüfus fazlası bulunan, askerî bir şehir özelliği taşır. Araştırma sahası, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en önemli doğal yol güzergâhlarından biri olarak bilinen, Karasu Araş vadi koridoru içerisinde yer almakladır. Tarihin her döneminde önemini korumuş bu yol güzergâhıyla bağlantılı olarak, sahada yerleşmenin dip tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Söz konusu doğal yol güzergâhını takip eden E-23 transit karayolu, kasabadan geçtiği yıllarda ticarî faaliyetlerin önemli ölçüde gelişmesini sağlamıştır. Yine aynı yıllarda, sahadaki sayısı n'ısbeten fazla olan askeri nüfusta, kasaba ekonomisine olumlu katkılarda bulunmaktaydı. Ancak, gerek karayolu güzergâhının değiştirilmesi ve gerekse de askerî nüfustaki azalmalar, özellikle 1988 yıllarından sonra kasabanın ekonomik kaynaklarının son derece azalmasına yol açarken, göçleri de artırmıştır. Kandilli kasabasında, gelişme imkânı bulamamış ekonomik sektörlerin başında, tarım gelmektedir. Sahadaki tarımsal amaçlı kullanılabilecek arazilerin sınırlı olması, hüküm süren karasal iklim şartları, topoğrafik engeller, tarım işletmelerindeki dağınıklılık, arazi mülkiyetleriyle ilgili bir takım sorunlar bu sektörün gelişmesini önemli ölçüde engellemiştir. Sahada 1992 yılından itibaren önemli gelişmeler kaydeden sanayi sektörü, potansiyel kaynaklan oldukça sınırlı olan kasaba için, ekonomik açıdan yeni bir gelişim dönemini başlatmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS GEOGRAPHİCAL RESEARCH OF TOWN OF KANDİLLİ Cemal SEVİNDİ Adviser: Asc. Prof. Lütfl ÖZAV 1995, PAGE : JÇŞ Jury : Asc. Prof. Lütfl ÖZAV Town of Kandilli being subject of this research lies in a section of Erzurutn-Kars in East Anatolia Region. Researh region including the boards of municipality of town of kandilli lies in the Karasu river valley connecting Aşkale plain in the west to the Erzuru plain in the east. The area surrounded with Padişah hill in the west, Kıraçlar hill in the nort, Sekiler hill in the east and Ortabahçe plain in south has 5 kilometers sguare area. j' As administration, the town connecting to Aşkale has been surro unded with Ilıca in the east, Çat in the south Aşkale in west and administration regions connecting to Erzurum central administration in north. According to 1990 census, the population of Kandilli is 2876. In the same year, 52.2 % of this population consist of military population. Especially, after 1955, because of this situation which can be seen in every period, population of the town shous a military town feature which shows guick increase and decrease in development period, male population nalio is than female in every period. Research area lies in Karasu-Aras valley corridor known as one of the most important natural road-routers of East Anatolia Region. In every period of history in kept its importance. The ancient history of settlement in area related to this road-route goes up to 4000 years B.C. In the years when E-23 motorway leads to this road-route passed through the town, it provided contribution to commercial activities significantly. And in the same years the natio of military population which was respectively very many in general population in the area contributed positively to the town economy. But, both the change of motorway's route and the reduction of military population caused in a large rate of reduction of economical sources of the town especially ofter 1988, this mode immigrations increase. Agriculture is the only sector which can not improve in town of Kandilli. Being restriction of usable soils with the aim of agriculture, contenintal climate, topographic difficulties, untidiness, in agricultural enterprises, same guestions about soil ownership have hindered the improvement of this sector in Kandilli. In the area since 1992, industrial sector improving significantly has started a new development period economically for the town being deprived of potential sourcs.