Network design and optimization for deformation monitoring on Tuzla fault-İzmir and its vicinity
Tuzla fayı-İzmir ve çevresindeki deformasyonları izleme amaçlı ağ tasarımı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 200429
  2. Yazar: KEREM HALICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sismolojik ve Jeodinamik çalısmalar, Helenik yay, Yunan anakarası ve Türkiye'nin batısı ile sınırlanan Ege Bölgesinin Alp- Himalaya dağ kusağının en fazla deformasyona uğrayan bölümlerinden biri olduğunu göstermektedir. Afrika ve Avrasya levhalarının hareketleri, Anadolu levhası üzerinde batıya, saat akrebinin tersi yönünde bir hareket eğilimi yaratmıstır. Ege Bölgesi gerek bu karmasık hareketliliği ile gerekse bölgede gelismis normal ve yanal atımlı faylar nedeniyle yerbilimciler için ilgi çekici bir çalısma alanı olarak öne çıkmıstır. Bölgede bulunan 2.5 milyon nüfuslu (2000 Nüfus sayımı) ?zmir sehri de bölgede gerçeklestirilen çalısmaların önemini arttırmıstır. Çalısma gerçeklestirilen alan bu nedenle sismik riski yüksek bir bölgedir. Ancak bölgede gerçeklestirilen jeodinamik çalısmalar ya yetersiz ya da küçük ölçekli kalmıstır. Bu çalısma bölgede bulunan Tuzla Fayı ve çevresinin bölge tektoniğini daha iyi anlayabilmek için, büyük ölçekli bir arastırma ile izlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilmesini içermektedir. Tuzla Fayı Menderes kasabası ve Doğanbey burnu arasında uzanan KD-GB yönelimli sağ-yanal atımlı bir faydır. Bu fay tarihte üretmis olduğu depremler ve sınırları içinde bulunduğu ?zmir sehrine yakın olması nedeniyle incelenmeye değerdir. Kabuk deformasyonlarının jeodezik yöntemlerle izlenmesi yoluyla yerbilimlerine büyük katkılar sağlayan projelerden esinlenen bu çalısma, çalısılacak bölgenin belirlenmesi amacıyla Ege Bölgesi ve çevresinde günümüze dek gerçeklestirilmis olan çalısmaları incelemis, bazılarına da bölge tektoniğinin jeodezi çalısmalardaki önemini vurgulamak amacıyla bu çalısmada yer vermistir. Bunun yanında, çalısmanın gerçeklestirileceği bölgede, uluslararası bilimsel platformda kabul görmüs kabuk deformasyonlarını belirleme amaçlı jeodezik ağların tasarımı üzerine gerçeklestirilen çalısmalar bölgede tesis edilen jeodezik ağa uyarlanmıstır. Çalısma bu jeodezik ağ yolu ile gerçeklestirilecek ölçme çalısmaları için de bir veri hazırlama ve değerlendirme adımlarında önerilerde bulunmustur. Sonuç olarak bu çalısma, kabuk deformasyonları belirlenmesi amaçlı jeodezik bir çalısma için bölge seçiminden veri değerlendirme stratejilerine değin bir dizi önerilerde ve açıklamalarda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Seismological and geodynamic researches emphasize that the Aegean Region which comprises the Hellenic Arc, Greek mainland and western Turkey is the most seismically active region in western Eurasia. The convergence of Eurasian and African lithospheric plates forces a westward motion on the Anatolian plate relative to the Eurasia. Western Anatolia is a valuable laboratory for Earth sciences because of its complex geological structure. Izmir as a big metropolitan city in Turkey with a 2.5 million population has a great risk about big earthquakes. Unfortunately, geodynamics studies which were performed in this region are insufficient or cover large areas instead of specific faults. This study aims to perform a large scale investigation focusing on Tuzla Fault and its vicinity for better understanding of region tectonics. Tuzla Fault forms the lineament trending NE?SW between Menderes Town and Doganbey Cape. Moreover, Tuzla Fault is an important fault in terms of seismic activities and the distance to the highly populated metropolitan city of Izmir. In order to investigate the crustal deformation on Tuzla Fault and Izmir Bay, a geodetic network has been designed and optimizations were performed. This project produced a schedule for crustal deformation monitoring study which includes research on the tectonics of the region, network design and optimization strategies, theory and practice of processing. The study is also open for extension of study area in terms of monitoring different types of fault characteristics.