Yatılı kız lisesi öğrencilerinin topluma uyum problemleri:(Kandilli Kız Lisesi örneği)
The orietation problems of dormitory students (KKL)
  1. Tez No: 214597
  2. Yazar: FİTNET SERARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmanın amacı yatılı kız lisesi öğrencilerinin topluma uyumproblemlerinin belirlenmesidir. Bu amaca ulaşabilmek için, Kandilli Kız Lisesi örnekolarak alınmıştır.Araştırma henüz öğrenim gören ve mezun olan yatılılara uygulanmış vearalarındaki farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Öğrenim görenlerin tamamına,mezunlardan ulaşılabilenlere anket uygulanmıştır. Değerlendirmeye alınanlaröğrenim görenlerde 148, mezun olanlarda 146 olmak üzere toplam 294 adettir.Anketler, öğrenim görenlere akşam etüdü sırasında uygulanmıştır. Mezunlarda ise,bilgilerin toplanmasında kişisel görüşme, posta ve elektronik posta birliktekullanılmıştır.Bilgi ve verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Sonuçlarbasit ve çapraz tablolar halinde elde edilmiştir. Bu bağlamda ilk olarak öğrenimgören ve mezun yatılıların, bağımlı ve bağımsız değişkenlerle uyum durumlarıaçısından karşılaştırmaları yapılmıştır. İkinci olarak da yatılı kız lisesi öğrencilerininuyumunu etkileyen faktörler belirlenmiştir. Her ikisinde de Ki-kare (Chi-Square) ilgianalizi kullanılmıştır.Bu bağlamda şu sonuçlar elde edilmiştir:? Öğrenim gören ve mezun olan yatılı kız lisesi öğrencileri sosyal, ekonomikve kültürel açıdan birbirlerinden farklılaşmaktadırlar.? Öğrenim gören ve mezun olan yatılı kız lisesi öğrencileri İstanbul'a, KandilliKız Lisesi'ne ve ailelerine uyumları açısından ve genel uyum değişkenleriaçısından da farklılık göstermektedirler.iii? Yatılı kız lisesi öğrencilerinin İstanbul'a, Kandilli Kız Lisesi'ne, ailelerine vegenel uyum durumlarına etkisi olan çeşitli değişkenler belirlenmiştir. Budeğişkenlerden en çok etkilenen İstanbul'a uyumdur.
Özet (Çeviri)
The aim of the search is to indicate how to be harmonious with the livingconditions of the society of dormitory school for girls. To achieve this goal KandilliHigh School for Girls is chosen as a sample.The research has been applicated on the students who are already graduatedand still the students of the school. The differences between them have beenindicated. The questionairs of the survey were some of the graduates and the studentsstill at school. The total is 294; 148 students at school, 146 graduates. Surveys wereapplicated to the students during the studywhole. For graduates individualinterviews, mail, e-mail methods are used as collecting data.Analysing the information and done spss statistical programmes were used inthis context, firstly for the dormitory graduates and the other dormitory studentsdependent & independent indicators are used to compare the orientations of them.Next, the factors that the dormitory students have been affected, are underlines. Chisquareanalyzing method was used. The results are obtained as simple and diagonaltables.Results:? Dormitory graduates and the other dormitory students are differentialed interms of social, economical & culture.? Above mentioned students are also differentialed as arientation of İstanbul,KKL and their parents.v? There are various indicators that cause general orientation problems such asliving in İstanbul & educating in KKL. The orientation of living in İstanbul isthe major problem.