Görme engelliler için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanılarak giyilebilir mesafe ölçer tasarımı
The wearable distance meter design using sound waves high frequency for visual disabled people
  1. Tez No: 427917
  2. Yazar: SEVGİ ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Doğuştan veya sonradan engelli bireylerin hayatlarını olağan veya olağana yakın sürdürebilmeleri için karşılarına çıkabilecek olumsuzlukların en aza indirgenmesi gerekmektedir. Yaşamları boyunca engellerinin onlara eksiklik hissettirmemesi, sosyal yapının bir parçası olduklarını kabullenmeleri çok önemlidir. Bu nedenle engellerinin kısıtlayıcı boyutlarını ortandan kaldıracak teknolojilere ihtiyaç duyulur. Bu çalışma temel olarak görme engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için karşılarına çıkabilecek engellerin tespitini sağlayacaktır. Bununla birlikte kaliteli gezinme ortamı sağlayacaktır. Geliştirilen kablosuz algılayıcılar görme engellilerin karşılarına çıkabilecek engelleri yüksek frekanslı ses dalgaları kullanarak tespit edilmesini ve verilerin mikroişlemcilerde yorumlanmasını sağlar. Yorumlanan bu bilgiler kablosuz olarak ana işlemciye iletilir. Ana işlemci diğer birimlerden gelen bilgileri derleyerek, engelli birey için bir tehlike oluşturuyorsa engelli bireye bildirimi gerçekleştirilir. Geliştirilen Kablosuz vücut alan ağı ile görme engelli bireylerin önlerinde bulunan engeller tespit edilerek titreşim ve ses olarak uyarı yapılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The negatives that is encountered congenital or acquired disabled individuals need to be minimized in order to sustain the lives them. Obstacles should not be feel them throughout lifetime in order to accept that they are a part of a social structure. Therefore, technologies that will eliminate the restrictive side of the disabled is needed. This study basically detect the obstacles that is encountered blind, to facilitate the lives of the blind and it is simultaneously facilitate their wandering. Ultrasonic sensors detect it when blind encountered obstacles. Detected data send to microcontroller. Microcontroller send to center microcontroller using ZigBee transport protocol. Data that received different points is evaluated by center microcontroller. If blind is very close to obstacle, blind is warned by vibration motor and buzzer. Device was experimented over blind. To demonstrate the benefits of the developed device. Different type scenarios were produced for performed experiments and Obtained results were compared to each other. Developed device performance was found expected rate in performed comparison.