Tarih felsefesi bağlamında Türkiye'de tarih eğitimi ve uygulanan politikalar
In The context of philosophy of history, the education of history and the applied policies in Turkey
  1. Tez No: 42793
  2. Yazar: SIDIKA REZZAN HOCA (ALP)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİNA AKŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Türkiye'de tarih eğitimine sistem ve içerik düzeyinde yaklaşım, genellikle kuramsız ve temelsiz yürümüştür. Bunu ortaya seren; tarih eğitimine felsefî yaklaşımların sistematik çözümleyici bakış açısından yanaşmak, kuramsal bütünlüklerden kök alan uygulamaları gerçekleştirme, tarih-tarih felsefesi diyalektiğinden çıkış alan bir bilinçle sorunları ortaya koyma bağlamında tarih eğitimi uygulamalarının son derece yabancı kalışıdır. Kuşkusuz bunun tarihin kendisinden, toplumun sosyo-ekonomik ve kültürel yapısından, ekonomik-siyasal bütünlüğün, giderek bireyin bütünlüğünün sağlanamamış olmasından kaynaklanan nedenleri vardır. Bütün bu nedenlerin tam ortasında da devlet ve siyasal iktidarın gücü vardır. Sürekli değişen, yeniden düzenlenmekte olan, kurulmuş eğitimin hem kuramsal hem de uygulama alanındaki görünümleri yapay, seçmeci, öykünmeci bir nitelik sergilemektedir. Her değişen siyasal iktidarın tarihsel yaklaşımı değiştirme mantığı, siyasal, toplumsal, ulusal, bireysel kimliğimizi amacın tersine bozmaktadır. Ders kitapları, yer ve zamana bağlı kalmadan, tarihsel dönem ve yer seçiminde, otoriter, pragmatik ve işlevsel kalarak, değişimi rastlantısal ve zora dayalı bir mantıkla sergilemektedir. Dolayısıyla tarih eğitimi kimlik sorununun çözümüne katkı koyamamakta, değişim ile sürekliliğin bütünlüğünü yakalayamamaktadır. Bu bir bilinç sorunudur. Bu tezin temelde söylemek istediği de budur. Genelde istenen ise birey-toplum-tarih-felsefe-eğitim ilişkilerinin diyalektiğinin kaçınılmazlığını vurgulamak; giderek tarih eğitimi ile sağlanan toplum-tarih-insan bütünlüğünün tarihsel, toplumsal temellerini aramak; tarih eğitiminin hem kuramsal hem uygulama, hem de araçları bakımından felsefi bir bakış açısının olabilirliğini irdelemek, bunun için tarih felsefesinin etkinlik alanını, tarih bilimi karşısındaki işlevini ve konumunu iyice belirlemek ve temellendirmektir. 120
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey the teaching of history has in general been approached without a theory or a definite base from the view point of system and content. This is shown by the fact that the application of the teaching of history has remained far removed from an approach based on the systematic analytical viewpoint of philosophical stands, from realization of applications relying on theoretical entities and from posing issues with a consciousness stemming from the dialectic of the philosophy of history. This is obviously due to reasons such as the characteristics of history itself, the socio-economic and cultural structure of society, a failure to realize economic- social unity and gradually the unity of the individual.. At the center of these reasons stands the state and the power of government. Both the theoretical and the empirical appearance of the teaching of history which is constantly changing, being established and reestablished portrays an artificial, selective, imitative nature. The logic of changing the approach to history held by each changing government harms our political, social, national, universal identity“contrary to what is intended”. By not remaining tied to time and space, being authoritarian, pragmatic and functional in the choice of historical periods and places, textbooks explain change by a logic relying on coincidences and force. The teaching of history does not contribute to the solution of the identity question and fails to catch the unity of change and continuity. This is a question of consciousness. And this is what this thesis is trying to argue. What is aimed at in general history-philosophy-teaching dialectic, seek the historical, social foundations of the society-history-human being unity, examine the feasibility of "philosophical approach of the teaching of history form the viewpoint of theory, of application as well as of the means involved and for this purpose to determine and articulate thoroughly the domain of the history of philosophy and its function, position vis â vis the science of history. I have therefore tried to substantiate the philosophy of history and the dialectic of history, and in the light of the findings of this dialectic, the teaching of history. Since it is difficult to place the question on the theory-application unity, an important point of my study is based on the analysis of concepts and on the effectiveness of the history of philosophy. Emphasis has been placed on the need for and necessity of the history of philosophy in the approaches concerning the teaching of history. 121While looking for a philosophical base to the teaching of history I have started from the approaches of ontology, epistemology and ethics which are among the basic disciplines of philosophy. Basically the historical method has constituted the main prediction of the thesis. The teaching of history in the context of the philosophy of history could be put forward and substantiated in the light of post, present and future applications. In this context the thesis is composed of two main parts. The first part (the conceptual framework) comprises a conceptual comparison. on the concept of history, the teaching of history and the foundation forms of the teaching of history. The second part deals with the historical process of the teaching of history during the Ottoman-Turkish society and the Republic and portrays the main characteristics of the teaching of history at the level of ideas while also describing applications concerning this teaching. It has been attempted to put forward the structure and objectives at the level of ideas and philosophy of the teaching of history together with their consequences in the context of governments. 122