İzole alan eliptik galaksilerinin yoğunluğunun incelenmesi
Investigating the density of isolated field elliptical galaxies
- Tez No: 427937
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KARATAŞ, DR. SİNAN ALİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, 72 derecekarelik CFHTLS-W1 alanı içerisinde mutlak parlaklığı M(r) ≤ -21 olan 215590 eliptik galaksi incelenmiştir. Yapılan analizlerde izole alan eliptik galaksilerini (IfE) belirlerken, Smith ve ark. (2004)'nın verdikleri izolasyon kriteri kullanılmıştır. Kullanılan bu izolasyon kriterine göre toplam 118 izole alan eliptik galaksisi belirlenmiştir. g, r ve i görüntüleri kullanılarak tüm aday IfE'lerin renkli görüntüleri oluşturulmuş ve bu adaylar görsel olarak incelenerek, şüpheli adaylar liste dışına çıkarılmıştır. Nihai listede toplam 60 tane IfE bulunmaktadır. Belirlenen IfE örneklemi, incelediğimiz aday eliptik galaksilerin % 0.027'sine karşılık gelmektedir. Başka bir ifadeyle W1 alanı içerisinde derecekare başına 0.8 IfE düşmektedir. İzole ortamda bulunan eliptik galaksilerin nasıl oluştukları tam olarak bilinmediğinden IfE'lerin belirlenmesi, fotometrik ve morfolojik özelliklerinin küme ve normal eliptik galaksilerle karşılaştırılması eliptik galaksilerin oluşumlarının ve evrimlerinin anlaşılması için önemli rol oynamaktadır. Üç farklı eliptik galaksi grubunun g-i renk dağılımları incelendiğinde hemen hemen aynı değerler belirlenmiştir. Galaksilerin kırmızıya kayma dağılımları göz önüne alındığında, IfE'lerin hem küme eliptiklerinden hem de normal eliptiklerden daha geç zamanlarda oluştuğu görülmektedir. IfE'lerin ortalama kırmızıya kayması zphot = 0.284, normal ve küme eliptiklerinin ise sırasıyla 0.410 ve 0.732 olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte galaksilerin etkin yarıçapları incelendiğinde IfE'lerin diğer iki eliptik galaksi grubuna göre daha büyük oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 215.590 elliptical galaxies with M(r) ≤ -21 in the CFHTLS-W1 field which is covering 72 sq. deg on the sky are examined. Criterion given by Smith et al. (2004) has been used to determine isolated elliptical galaxies. 118 isolated elliptical galaxies have been determined in total. By using g, r and i photometric bands, the true-color images of candidates are produced and visually inspected. In order to have a clean list of IfEs some candidates are excluded from the final sample after visual inspection. The final sample consists of 60 IfEs which corresponds to the 0.027 per cent of the whole sample. In other words, IfE density in the W1 is 0.8 IfE / sq.deg. Since the formation of the ellipticals in the isolated regions is not known clearly, it is crucial to determine IfEs and compare their photometric and morphological properties to the normal or cluster ellipticals. When the (g-i) distributions of three different elliptical galaxy class are compared, it is found that they have almost the same colors. When the redshift distributions of the galaxies are considered, it can be seen that IfEs formed later than the cluster and normal ellipticals. The average redshift of IfEs is determined as zphot=0.284, while for normal and cluster ellipticals, it is, respectively, 0.410 and 0.732. In addition, when the effective radii of the three elliptical systems are considered, it is found that the IfEs are bigger than the other two elliptical classes.