Bazı potasyum tutucu diüretik moleküller üzerine konformasyonel ve titreşimsel spektroskopik analiz
Conformational and vibrational spectroscopic analysis on some potassium sparing diuretic molecules
- Tez No: 427938
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AKKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez çalışmasında, tansiyon düşürücü etkiye sahip olan ve idrar söktürücü (diüretik) ilaç etken maddesi olarak kullanılan amilorid ve triamteren moleküllerinin teorik konformasyonel analizleri teorik moleküler modelleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Amilorid molekülü hidrojen bağı için önemli işlevselliği olan guanidin grubu ve 4 tane amino grup içermektedir. Triamteren molekülünde amino gruplarındaki ve pteridin halkasındaki N atomları da molekül içi hidrojen bağlarının olasılığını arttırmıştır. İlk olarak moleküllerin imino formdaki kararlı tautomerleri yarı ampirik (AM1) ve B3LYP/6-31G(d) yöntemleri kullanılarak belirlendi. En kararlı amino ve imino formdaki konformerlerin her birisi için önce B3LYP/6-31G(d) ardından B3LYP/6-31G++(d,p) ve B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeylerinde elektronik yapı hesaplamaları gerçekleştirildi. Moleküllerin kaydedilen deneysel titreşimsel spektrumlarına ağırlıklı katkıyı sağlayacağı belirlenen en kararlı amino ve imino formlardaki konformerlerin titreşim modları ve ilişkili IR ve Raman spektral verileri harmonik titreşici modeli içinde hesaplandı. Harmonik titreşici yaklaşımı içinde B3LYP/6-31G(d) teori düzeyinde hesaplanan kuvvet alanı, dalgasayıları, IR ve Raman şiddet değerleri literatürde ''SQM FF'' olarak adlandırılan ampirik bir ölçekleme yaklaşımı kullanılarak iyileştirildi. Ayrıca, literatürde ''İkili ölçek çarpanı'' olarak adlandırılan bir diğer ampirik ölçekleme yöntemi kullanılarak B3LYP/6-31G++(d,p) ve B3LYP/6-311++G(d,p) teori düzeylerinde hesaplanan harmonik dalgasayıları üzerinde ölçekleme işlemi yapıldı. Elde edilen iyileştirilmiş teorik spektral verilerin ışığında, triamteren molekülünün oda sıcaklığında kaydedilen deneysel IR ve Raman spektrumlarında gözlenen temel bandların doğru bir işaretlemesi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the stable conformers of amiloride and triamterene molecules, which show antihypertensive effect and are used as diuretic drug effective material, were investigated by the aid of the theoretical molecular modelling method. Amiloride comprises guanidine group and four amino groups, which have a very good functionality for hydrogen bonding. The possibility of the intermolecular hydrogen bonds is increased due to N atoms of the amino groups and pteredine ring in the triamterene molecule. Firstly, stable tautomers of the molecules which are imino forms were determined at the semi emprical (AM1) and B3LYP/6-31G(d) levels theory. Afterwards, electronic structure calculations were performed at B3LYP/6-31G(d), B3LYP/6-31G++(d,p) and B3LYP/6-311++G(d,p) levels of theory for each of the most stable imino and amino conformers. The vibrational modes of the most stable imino and amino conformers determined to provide the dominant contribution to the recorded experimental vibrational spectra of the molecules and the associated IR and Raman spectral data were calculated by using the harmonic osccillator approach. The force field, wavenumbers, IR and Raman intensities calculated in the harmonic oscillator approach at B3LYP/6-31G(d) level of theory were then improved by means of an empirical scalling method, called ''SQM FF'' in the literature. Beside this, a scalling process was carried out on the harmonic wavenumbers calculated at B3LYP/6-31G++(d,p) and B3LYP/6-311++G(d,p) levels of theory by using the emprical scalling approach referred so as to ''the dual scaling factors''. In the light of the obtained improved theoretical vibrational spectral data, a correct assignment of the fundamental bands observed in the room-temperature experimental IR and Raman spectra of the triamterene molecule was achieved.