Automatic priority scoring system for corneal transplantation using soft computing techniques
Kornea nakli için esnek hesaplama teknikleri ile otomatik öncelik belirleme sistemi
  1. Tez No: 427967
  2. Yazar: VAHID BEHROUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPER SELVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kornea nedenli körlükler genel olarak körlüğün en önemli nedenlerinden biridir. Kornea nakli ameliyatı günümüzde bu hastalık için tek etkili çözümdür. Kullanılabilir bir kornea nakli için uygun adayların seçimi genellikle karar kriteri olarak yaş, görme kaybı, görme keskinliği gibi öznitelikleri kullanan sorumlu cerrahın inisiyatifindedir. Donör sayısındaki ciddi eksiklik nedeniyle adayların çok uzun bekleme listeleri oluşturması seçim sürecini yorucu, zaman alıcı ve hataya açık hale getirmektedir. Bu nedenle, mevcut kornea için bir dizi uygun aday belirlemek üzere otomatik bir öncelik sisteminin geliştirilmesi gereklidir. Bu çalışmada, bu tür bir sistem, yeni bir sinir ağı tabanlı yaklaşım kullanılarak geliştirilmiştir. Çeşitli özniteliklerin sistemin girdisi olarak kullandığı sistemde adayların hızlı ve güvenilir seçilmesini sağlayan bir turnuva tabanlı sınıflandırma stratejisi geliştirilmiştir. Uzmanlar tarafından oluşturulmuş bir bekleme listesi ile yapılan uygulama sonucunda sistemin başarımı ve uygulama hızı ümit verici sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Corneal blindness is one of the most important reasons of blindness worldwide. The corneal transplantation surgery is currently the only effective solution for this disease. The selection of the adequate transplantation candidates for an available cornea relies on the decision of the surgeon, who generally uses features including but not limited to the age, interval of vision loss, and visual acuity as the decision criteria. Due to the severe lack of donors, the large number of candidates causes long waiting lists, which makes the selection process tedious, time consuming and error-prone. Therefore, the development of an automatic priority system for determining a set of appropriate candidates for an available cornea is necessary. In this study, such a system is developed using a new neural network based approach. Several features are used as the input of the system during the training. For the application phase, a tournament based classification strategy, which allows fast and reliable selection of the best candidates, is developed. The application of the system to an expert generated waiting list shows promising results in terms of decision performance and speed.