Foundation analysis of a 14 story high building according to İzmir local technical advisory tall buildings
Ondört katlı bir yapı temelinin yüksek binalar için İzmir yerel teknik önermesine göre analizi
  1. Tez No: 427978
  2. Yazar: MUSTAFA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir Yüksek Yapılar Teknik Önermesi'nin örnek bir yapının temel sistemi analizinde kullanımının incelenmesidir. İzmir Körfezi'nin doğu kıyısında yer aldığı kabul edilen 14 katlı bir yüksek binanın zemin-yapı etkileşim analizleri yapılmış; bu kapsamda sadece atalet etkileşimi analizleri gerçekleştirilmiştir. Hesaplar NEHRP tarafından tarif edilen yönteme göre yapılmıştır. Analizlerde kazık grubu dinamik rijitliği Makris ve Gazetas yaklaşımına göre elde edilmiştir. Bunun için bir yazılım geliştirilmiş; elde edilen sonuçlar DYNAN yazılımı sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Temelin elastik davranışı, kazık grubu dinamik rijitliklerinin temel alanı içinde zonlanarak kullanılmasıyla dikkate alınmıştır. Bu kabulün yapı periyoduna olan etkisi iteratif bir analizi gerektirmiştir. İterasyon sırasında kazık grubu dinamik rijitliği yapı periyoduna bağlı olarak hesaplanarak yakınsama sağlanana kadar yenilenmiştir. Yüksek Yapılar Teknik Önermesi'ne göre bölgede yapılmakta olan dinamik analizlerde DLH Teknik Yönetmeliği'nde tanımlanmış D1, D2 ve D3 deprem seviyelerine karşı gelen spektrumlar hedef spektrum olarak kullanılmaktadır. Bu yöntemle gerekli ivme-zaman kayıtları PEER veritabanından seçilmiştir. Çalışma alanında temel seviyesindeki yer hareketi kaydının elde edilmesi amacıyla, bir boyutlu dinamik zemin davranışı analizleri yapılmıştır. Kayma dalgasının derinlikle değişim verileri jeofizik arazi deneylerinden, diğer zemin parametreleri ise zemin mekaniği laboratuar deneylerinden elde edilmiştir. Arazideki farklı konum ve derinliklerden elde edilen parametreler idealize bir zemin profili oluşturulmasında kullanılmıştır. Analizlere esas zemin profili için iki farklı kaya seviyesi kabul edilmiştir. Bunlar; Mühendislik Taban Kayası ve Sismik Kaya seviyeleridir. Bu iki farklı zemin profili için temel seviyesinde iki ayrı grup ivme kaydı elde edilmiştir. Bu iki grup kayıt üst yapının zaman tanım alanındaki analizlerinde kullanılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Mühendislik Taban Kaya Seviyesi'ne göre yapılan analizler güvensiz tarafta kalan sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate use of İzmir Local Technical Advisory for Tall Buildings by means of analyses of the foundation system of a sample building. The building is considered to be situated on the east coast of İzmir Bay Area and its inertial soil-structure interaction analyses were made. Computations were performed obeying the procedure as defined by NEHRP. The dynamic stiffness of the pile group was obtained according to Makris-Gazetas approach. A software was developed for this purpose and achieved results were compared with those from the DYNAN software. The flexible behavior of the foundation was taken into consideration by distributing the computed group stiffness within the foundation zones. Influence of this zonation approach on the building period required application of an iterative procedure. Iterations continued until computed dynamic group stiffness values with respect to the building period converged. The D1, D2 and D3 level response spectra produced according to the DLH Technical Standard were utilized as the target spectra while performing dynamic analyses of the buildings being designed in the area. The acceleration-time records that were necessary in this respect were selected from the PEER Ground Motion Database. The ground motions at the foundation level of the building were computed through one-dimensional site response analyses. Variation of shear wave velocity with depth was deduced using geophysical field tests whereas other conventional soil mechanics data were acquired based on the soil mechanics laboratory test results. Such data obtained at various locations and depth levels were used while establishing the idealized soil profile. Two different rock levels were assumed in the idealized soil profile during dynamic analyses. These were the engineering bedrock and the seismic rock levels yielding two sets of ground motion records at the foundation level. The results of time-domain structural analyses were then compared. It was found that the analyses that were made using engineering bedrock level ground motion set yielded results that stay on the unsafe side.