Dairesel köprü ayakları etrafında meydana gelen yerel oyulma çukuru şeklinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the shape of the scour hole around circular bridge piers
- Tez No: 427979
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZGENÇ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, dairesel köprü ayakları etrafında meydana gelen yerel oyulmaların şekli incelenmektedir. Deneyler, 80 cm genişliğinde, 18,6 m uzunluğunda ve 75 cm derilniğinde bir kanalda , Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuarı'nda gerçekleştirilmiştir. Deneyler sırasında su derinliği ve debi ölçümleri ultrasonik seviye sensörleri ve elektromanyetik debimetre kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneylerde kulllanılan malzemenin ortalama medyan çapı 1,633 mm olup, geometrik standart sapması ise 1,303'tür. Deneyler sonunda meydana gelen oyulma çukurunun şekli belirlenmiş olup bu ölçümler kullanılarak yeni ampirik bir bağıntı önerilmiştir. Önerilen bağıntı mevcut literatürdeki bilgiler ışığında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the shape of the scour hole around circular bridge pier was investigated under different steady state conditions. The experiments were carried out in a rectangular flume of 80 cm width, 18.6 m length and 75 cm depth in the Hydraulic Laboratory of the Civil Engineering Department at Dokuz Eylul University. The flow depths were monitored by ultrasonic level sensors and the flow rates were measured by electromagnetic flow meter. During the experiments uniform sediment with median diameter of 1.633 mm and geometric standard deviation of 1.303 was used. The shape of the scour hole was determined after each experiment and a new emprical equation was proposed by using the experimental results. The results of the proposed equation were compared and interpreted in the light of the available knowledge.