Farklı yapıya sahip kil mineralleri ile TPU (termoplastik poliüretan) kullanılarak polimer matrisli kompozit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of polymer matrix composites with using TPU (thermoplastic polyurethane) and clay minerals which have different sructures
  1. Tez No: 427983
  2. Yazar: METEHAN ATAGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR MALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin üç farklı doğal kil minerali olan sepiyolit, haloysit ve montmorilonit termoplastik poliüretan matris içinde kullanılmış ve karakterize edilmiştir. Termoplastik poliüretan ve kil kompozitleri çift vidalı ekstrüder kullanılarak üretilmiştir. Killerin ve üretilen kompozitlerin Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi analizi yapılmış, spektrumlarındaki farklılıklar gözlemlenmiştir. Çekme testi ile kompozitlerin kopma uzaması, akma ve çekme mukavemeti değerleri belirlenmiştir. Genel itibariyle kil katkılarının yüzde 3 ve üzeri konsantrasyonlarında hem kopma uzaması hem de çekme mukavemeti değerlerinde azalma meydana getirdiği saptanmıştır. Haloysit ve sepiyolit killerinin katkı oranlarına bağlı olarak kompozitlerin akma mukavemeti değerlerini çok fazla değiştirmediği, buna karşın montmorilonit kilinin akma mukavemetini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three different Turkish natural clays were namely sepiolite, halloysite and montmorillonite were characterized and utilized in thermoplastic polyurethane matrix. Thermoplastic polyurethane composites have been produced by using twin-screw extruder. Fourier Transform Infrared Spectroscopy analysis was performed, differences in the spectra were observed. Elongation at break, tensile and yield strength values of the composite were determined. Generally, 3 percent or higher concentration of clay additive makes reduction in both tensile strength and elongation values. Depending on the clay concentrations, sepiolite and halloysite does not change yield strength values of the composite too much, whereas it was observed that montmorillonite clay increases the yield strength of the composites prepared.