Binalarda ahşap-beton kompozit döşemelerin yapısal özelliklerinin incelenmesi
Examination of structural features of timber-concrete composite floors in buildings
- Tez No: 427982
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİYE HİLAL HALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ahşap-beton kompozit sistem ahşap ve betonun mekanik olarak bağlantı elemanlarıyla bağlanması ile oluşturulmuş bir sistemdir. Ahşap çekmeye çalışırken beton basınca çalışarak birbirini dengeleyen bu sistem, tek başlarına yapıda kullanılmalarına oranla kompozit halde daha verimli olmaktadırlar. Bağlantıyı sağlayan elemanlar ise bu sistemin en can alıcı noktalarıdır. Farklı bağlantı elemanlarıyla kompozitin davranışı değişim göstermektedir. Ahşap döşemelerin yenilenmesinde ortaya çıkan bu sistem daha sonradan yeni yapılan yapılarda da yer edinmiştir. Farklı alanlarda kullanımı mevcut olan bu sistem en çok döşeme olarak kullanımıyla bilinir. Ahşap-beton kompozit döşeme ahşap döşeme ve betonarme döşemeye göre birçok açıdan daha avantajlıdır. Avantajları ve dezavantajları bulunan bu sistemin gün geçtikçe yaygınlaşmakta fakat her ülkede kullanılmamakta olduğu dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Timber-concrete composite is a system formed by connecting the timber and the mechanical fastener of the concrete. While timber work trying to tensile, the concrete work trying to pressure and balance the each other. Compared to the use of composite structures alone are more efficient state. The elements that connect the most crucial point of this system is. The behavior of the composite varies with different fasteners. Renovation of the wooden flooring in this emerging system also has a place later in the newly constructed building. Available for use in different fields with the use of this system known as the floor. Timber-concrete composite floor by wooden flooring and concrete slab is advantageous in many ways. Advantages and disadvantages of this system which is spreading day by day but it is noteworthy that it is being used in every country.