Production and development of high electrical conductive and non-magnetic aluminum metal and its industrial application
Manyetik olmayan yüksek elektrik iletkenliğe sahip alüminyum metalinin üretimi, geliştirilmesi ve endüstriyel uygulaması
- Tez No: 427989
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, elektrik motorlarındaki rotor iletken kayıplarını azaltmak ve motor verimliliğini artırmak amacıyla rotor içerisinde manyetik olmayan ve iletkenliği yüksek alüminyum esaslı malzemelerin üretimi, geliştirilmesi ve endüstriyel uygulaması hedeflenmiştir. Bu kapsamda, bir elektrikli ergitme ocağı kullanılarak yüzde 99,7 saflıkta alüminyum metali içerisinde farklı oranlarda alüminyum bor master alaşımı aşılayıcı malzeme olarak ayrı ayrı ilave edilerek birlikte ergitilmesi sağlanmıştır. Yüksek sıcaklıkta empürite elementleriyle borun etkileşime girmesi ve borürleri oluşturması sonrasında, borürlerin cürufa geçmesi sağlanmıştır. Bunun sonucunda üretilen alüminyum metalinin içerisindeki empürite elementlerin giderilmesiyle manyetikliği giderilmiş ve iletkenliği artırılmış metalin dökümü gerçekleştirilmiştir. Dökülen alüminyum metali ısıl işlem prosesine maruz bırakılarak belli yönlerde yönlenmiş malzemelerin üretimi yapılmıştır. Bu sayede alüminyum metaline ekstra iletkenlik artışı sağlanarak yüksek iletkenlik sahibi metalin üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın gerçekleşmesiyle; inovatif bir yaklaşımla sistemi bozmadan, maliyetleri artırmadan, mevcut metale göre iletkenliği yüksek ve manyetikliği giderilmiş malzemelerin elde edilmesi sağlanacak ve sonuçta elektrik motorlarının verimi artırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to be produced, improved and industrially applied high conducting and non-magnetic aluminum based materials in rotor thereby reducing the rotor conductor losses and increasing motor efficiency. In this respect, co-melting 99.7 percent aluminum metal was provided by adding seperately different ratios of aluminum boron master alloys as inoculant materials using an electric melting furnace. During the interaction of boron with impurity elements at high temperature and formation of borides, it was provided that borides came in slag. After that, it was realized that the metal eleminated magnetic behaviour and increased conductivity is casted by removing impurity elements in aluminum metal. After the casting process, this metal was subjected to heat-treatment to obtain certain textures in the structure. This treatment was provided extra high conductivity to the metal at desired directions. With realization of this study, extra high conducting and non-magnetic materials were produced by an innovative approach without changing system and increasing cost effects compared with present state and thus efficiency of electrical engines was increased.