Nanosilisyum içerikli yağlama maddelerinin üretimi, özelliklerinin belirlenmesi ve deri özelliklerine etkilerinin belirlenmesi
Leather production of nanosilicone containing lubricants, characterization and properties determination of effect leather
  1. Tez No: 427990
  2. Yazar: AYŞE ERCİYES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Leather Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde deri sektörü açısından bakıldığında deri yağlama işleminde kullanılan geleneksel kombine yağlama sistemini nanoteknoloji ile geliştirmek önem kazanmıştır. Nanosilisyum dioksit malzemelerin yağlayıcı etkileri ve bunlarla elde edilebilir ürünlere ilgi duyulması nedeniyle deri yağlama işlemi formülasyonlarını deri bünyesine dahil etmek için bunların potansiyel avantajlarından faydanılmaktadır. Bu çalışmada, nanosilikaların tamamlayıcı yardımları sayesinde derinin fiziko-mekanik özelliklerini iyileştirme amaçlanmıştır. Bu amaçla nano-SiO2 malzemeler sol-jel tekniği kullanılarak sentezlenmiştir. Nano-SiO2'in karakterizasyonundan sonra sentetik esaslı yağlama maddesiyle emülsiye edilmiş ve bu elde edilen emülsiyonlar yağlama işleminde deriye uygulanmıştır. Bunların deriye uygulandıktan sonra, çekme dayanımı ve yüzde uzama ölçümü, yırtılma dayanımı, kalıcı uzama ve yağ tayini testiyle derinin fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yeni nesil yağlayıcı emülsiyonun derinin nihai perfomansı üzerine memnun edici iyileşmeler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In terms of leather industry today, thanks to nanotecnhology has become more important to improve the traditional combined lubrication system which is used in fatliquoring in leather process. Nanosilica particles are of potential advantages for incorporation into fatliquoring formulations because of their lubricating efficiencies and there are take much interests in terms of attainable value added products with them. In this study aimed at the improvement of physico-mechanical properties of leather thanks to their supplementary benefits. For the purpose; nano-SiO2 materials were prepared by sol gel. After the characterization of them, these was emulsified in a synthetic based lubricant and the obtained emulsions were applied to leather in fatliquoring process. After application to leather, the physical properties of leather were investigated using tensile strength and percentage extension (%), tearing strength tests, permanent elongation and fat content. According to the results; a novel lubricating additives emulsion seems to have satisfiable improvements on the final performance of leather.