Betonarme yüksek binaların doğrusal olmayan analiz yöntemleri ile deprem performansının belirlenmesi.
Evalution of earthquake performance of reinforced concrete high buildings with nonlinear analysis methods
- Tez No: 427994
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Dünyada ki gelişmiş ülkelerdeki eğilime paralel olarak ülkemizde de yüksek binaların yapımı hızla artmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki bu tip binalar yatay yükler altında az katlı binalara göre farklı bir davranış göstermektedir. Yüksek yapıların davranışlarını daha doğru tahmin edebilmek için dünyada ve ülkemizde bu tip binaların tasarımında kullanılmak üzere yönetmelikler çıkarılmıştır. Bu yönetmelikler genel olarak kuvvet esaslı tasarım yerine yer değiştirme esaslı tasarım yaklaşımını kabul etmiştir. Bu tez çalışması kapsamında ülkemizde ve dünyada bu alanda yazılmış yönetmelikler incelenmiş ve yer değiştirme esaslı analiz yöntemlerinden statik artımsal itme analiz yöntemleri ile elde edilen sonuçların, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile elde edilen sonuçlara yakınlığı araştırılmıştır. Bu amaçla İzmir'de yapımı amaçlanan 31 katlı, toplam yüksekliği 110 metre olan betonarme yüksek bir bina ele alınmış ve bu binanın zaman tanım alanında doğrusal olmayan analizleri ve statik artımsal itme analizleri gerçekleştirilmiş ve analizlerden elde edilen yapısal büyüklükler birbirleriyle karşılaştırılarak, statik artımsal itme analiz yönteminin geçerliliği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction of high-rise building in Turkey is increasing rapidly in parallel with the tendency of world's developed countries. Researches have shown that this type of buildings have a different behavior when we compare it with the low-rise building under lateral loads. In the world and in our country, some codes were issued for using in the design of this type of buildings to be able to predict the behavior of high-rise building more accurately. In general, these codes have been adopted displacement-based design approach instead of the force-based design approach. Within the scope of this thesis, eartquake codes were written in our country and the world that were examined. Also, obtained results with one of the displacement-based analysis method that is static pushover analysis methods are compared with obtained results with nonlinear time history analysis method. For this purpose, the intended high-rise reinforced concrete in Izmir which has 31 storey and totally 110 meters height is handled. In addition to, nonlinear static analysis and nonlinear time history analysis were conducted of the building and obtained structural extent from these analyses are compared with eachother. Then, the validity of static pushover analysis are researched.