Kent yönetiminde ekolojik sürdürülebilirlik
Ecologic sustainability in the urban administration
- Tez No: 427993
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İPEK ÖZBEK SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Günümüzde sürdürülebilir kent gelişimi ve yönetimi, sürdürülebilir kent ve planlama için izlenen kentleşme politikaları genellikle ekonomi ile ekolojiyi karşı karşıya getirmekte bu kapsamda ekonomi öncelikli tutulduğundan ekonomik getiriler için kentler biçimlenmekte ve çevresel sürdürülebilirlik geri planda kalmakta sürdürülebilirlik ile kurulan ilişki ancak görünür ve karlı bir yatırım planlanması koşulunda düşünülmektedir. Bu kapsamda kentlerde yaşam kalitesinin artması ve daha iyisinin gerçekleştirilebilmesi için hem söz konusu hizmetlerin, hem de kentin sahip olduğu kaynakların sorgulanması gerekmektedir. Bunun için önemli olan kentlerin bu potansiyelleri kapsamında alt ve üst yapı değerlerinin doğru bir şekilde yönetilmesidir. Bu yönetimin uzun süreli olması ve canlı kalabilmesi ve başarılı olabilmesi için en önemli unsur kuşkusuz yerel yönetimler ile birlikte işbirliği içerisinde olacak olan halkın katılımının ve sivil toplum örgütlerinin katılımının sağlanmasıdır. Bu kapsamda kent yönetiminde ekolojik sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için yerel yönetim kurumları ve sivil toplum ortaklıkları çerçevesinde pek çok çalışma ve projenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Söz konusu çalışmalar doğal kaynakların ekolojik yönetimine olanak sağlayacak araçların geliştirilmesinin yanı sıra bu konularda halkın da bilinçlendirilmesine olanak tanıyacaktır. Bu çalışma kapsamında yerel yönetimlerin sürdürülebilir kent yönetimi için sahip olduğu potansiyelleri hem kurumsal yapılanma açısından hem de yasal mevzuat çerçevesinde değerlendirilecek ve tüm ilçelere rehber niteliğinde sürdürülebilir kent yönetimi için öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, urbanization policies followed for the sustainable urban development and administration, sustainable urban and planning, generally subject to the economy and ecology, in this framework, as the economy is attributed more importance, the urban has been shaped and the environmental sustainability has remained in the background, and the relationship with sustainability is only considered in case of visible and beneficial investment planning. In this context, for increasing the life quality in the urban and realization of better, it is necessary to question both the resources the city has and the services. The important thing in that is the administration of the sub-structure and upper-structure values regarding these potentials of the city in an accurate way. The key factor for long-lasting, keeping valid and being successful of the administration is to provide the participation of public that will be in cooperation with the local administrations and non-governmental organizations. In order to enable ecological sustainability in the urban administration in this context, it is necessary to perform many work and projects within the framework of local administration institutions and civil society associations. The mentioned works enable developing tools that create opportunities to the ecological administration of natural resources as well as raising the awareness of the society on this issue. Within the scope of this study, the potentials of the local administration for sustainable urban administration will be evaluated in terms of both institutional structuring and legal regulation and suggestions will be made for sustainable urban administration as guidance to all districts.