Archaeosys: An archaeological data management system
Archaeosys: Bir arkeolojik veri yönetim sistemi
- Tez No: 428002
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilgisayarların ve bilgisayar ağlarının yaygınlaşması ile başlayan, klasik bilgi yönetimi sistemlerinden dijital bilgi yönetimi sistemlerine geçiş ve mevcut sistemlerin gelişen teknolojiye göre yeniden düzenlenip geliştirilmesi, günümüzde hala olanca hızıyla devam etmektedir. Kurumsallaşmış organizasyonların ve resmi dairelerin kendileri için özel tasarlanmış bilgisayar sistemlerine geçiş yapmış olmalarına rağmen, daha az kullanıcıya hitap eden veya daha az bütçesi olan kurumlar, eskiden kalma bilgi yönetim tekniklerini kullanmakta ya da yeni teknolojiyi kısıtlı olanaklarla kendi bilgi sistemlerine dâhil etmeye çalışmaktadırlar. Bilgi yönetimi bakımından, arkeolojik kazı projeleri, özelleşmiş bilgisayar sistemlerine tamamen geçiş yapamadıkları için bu son bahsedilen grupta yer almaktadır. Bu tezin konusu olan Archaeosys yazılımının gereksinim, amaç ve işleyişinin daha iyi aktarılabilmesi için öncelikle büyük çaplı bir arkeolojik kazı projesinin aşamaları ve bu aşamalarda kullanılan veri yönetim metotları anlatılmıştır. Arkeolojik kazı projeleri ile ilgili bilgi edinmek için Smirna Antik Kenti kazısı incelenmiştir. Arkeolojik kazı aşamalarının incelemesinden sonra Archaeosys yazılımının geliştirilme safhaları ve yöntemlerine değinilmiş; bu safhalar detayları ile anlatılmıştır. Son olarak, Archaeosys yazılımının klasik arkeolojik veri yönetim metotları ve piyasadaki benzer diğer yazılımlar ile olan karşılaştırılması gösterilmiş ve bu konudaki uzmanların da görüşleri alınarak, Archaeosys uygulamasının geliştirilmiş olmasında, uygulama alanında gerekli faydanın sağlanmış olduğu tespit edilerek, başarı sağlanmış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the transition from classical ways of data management to digital information management systems, and existent systems' rearrangement according to new technology, which began by the widespread of computers and computer networks, still continues with great momentum. Institutionalized organizations and government agencies already switched to custom designed computerized systems, whereas, establishments which can access less users or less budget are still using old fashioned data management techniques or they are limitedly trying to incorporate new technology to their existing data management systems. With regard to data management, archaeological excavation projects can be classified in the latter category since they could not fully switch to customized computer systems. For the sake of better understanding of requirement, purpose and mechanisms of Archaeosys, which is the subject of this thesis, firstly, serving as a model for large scale archaeological excavation project, Smyrna Ancient City Excavation is examined and its procedural stages and data management methods at these stages are explained. After examining the stages of the archaeological excavation, development phases and procedures of Archaeosys are explained in details. Finally, comparison of Archaeosys software with classical archaeological data management methods and similar software on the market is displayed, and by receiving opinions of experts, Archaeosys software is concluded to be successful on the basis of necessary benefit in the application field.