İzmir-Aliağa ve çevresinin periyot dağılımının belirlenmesi
Determination of the period distribution in Aliağa-İzmir and it's surroundings
- Tez No: 428003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL ÖZYALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Tez çalışması kapsamında, İzmir İlinin Aliağa İlçesinde 62 adet mikrotremör ölçüsü alınmıştır. Arazide kaydedilen veriler Nakamura tekniğiyle değerlendirilmiştir. Aliağa lçesinde kaydedilen ölçümlerin değerlendirilmesi sonucunda deprem etkisi altındaki zemin tabakalarında meydana gelebilecek davranışların tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Mikrotremör ölçümlerinin analizi sonucu zemin hakim periyodu profilini oluşturan tabakaların ve jeolojik birimlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Zemin hakim periyodu, H' nin V' ye oranı gibi parametreler, mikrobölgeleme çalışmaları sonucunda oluşturulacak haritalarda kullanılacaktır. Kayma dalgası hızı, ana kaya derinliği gibi parametreler ise genellikle yapılacak diğer analizlerde veri olarak veya diğer çalışmalardan elde edilen sonuçları tamamlayıcı nitelikte kullanılmaktadır. Aliağa ilçesinin zemin özellikleri mikrotremör yöntemiyle araştırılmış ve zeminin dinamik karakteristikleri, zemin hakim frekansı (F) parametrelerine ulaşılmıştır. Bu parametrelere göre haritalar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to estimate the local site effects associated with the shallow sedimentary layers in Aliağa Town of İzmir Province. In total 62 microtremor measurements were taken. The data recorded in the field was evaluated by the H toV spectral ratio technique (so called Nakamura technique). The analysis of microtremor measurements was aimed to determine the dynamic parameters predominant period, and finally estimation of the shear wave velocities of local soil profile in the area. The parameters such as predominant period and H to V ratio constitute the main objective in the maps invented as a result of microzonation studies. The other critical parameters such as shear wave velocity and depth to bedrock are generally needed for engineering applications. In this study, the local site conditions of Aliağa Town were investigated with the help of microtremor method and predominant frequency (F) were achieved. The associated maps which were related with these parameters were invented and interpreted.