Kıyı alanlarının planlanmasında kentsel tasarım rehberinin rolü:Muğla-Akyaka örneği
The role of urban design guide in planning of coastal areas: case of Muğla-Akyaka
- Tez No: 428001
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. LEVENT ÜNVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Kıyı Alanlarında yıllardır süregelen koruma çabasına ve istikrarlı büyüyebilmelerine yardımcı olmak amacı ile yapılmış çalışmalara bir yenisini eklemek hedeflenmiştir. Akyaka'nın Kentsel Tasarım Rehberleri kullanılarak ele alınmasını konu eden çalışmada alanın kimliğine ve doğal güzelliklerine sahip çıkmak çalışmanın önceliğidir. Güney Ege'nin sakin bir kenti olan Muğla'ya bağlı Ula İlçesi sınırlarında olan Akyaka uzun bir tarihi geçmişe sahip olan bir kıyı yerleşimidir. Coğrafi olarak dağlar ve denizin arasında kalan alan, Sakin Kent unvanı almış bir beldedir. Ülke çapında ünü olan, gittikçe büyüyen yerleşimi ile doğal ve mimari özelliklerinden dolayı daha önemli hale gelmektedir. Gökova Körfezi'ne kıyısı olan belde çok fazla medeniyete ev sahipliği yapmış, son elli yıldır adından söz ettirmeye başlamıştır. Akyaka, ülkemizde sayılı olan Özel Çevre Koruma Bölgeleri arasında olup, ünlü şair yazar Nail ÇAKIRHAN'ın mimariye yaptığı katkılar sayesinde özellikli bir yapısal kimliğe kavuşmuştur. Çalışmanın içeriği, Akyaka'nın kıyı alanı olarak gelişmesinde doğru kararların alınabilmesi, yanlış uygulamaların düzeltilebilmesi ve sahip olduğu güzelliklerin korunması amacıyla Kentsel Tasarım Rehberlerinin hazırlanması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to add a new effort to already existing and continuing protection trials of Coastal Areas and a new academic work to current ones aiming towards helping the consistent growth of Coastal Areas. The priority of this work, whose subject is to review Akyaka using urban design guides, is to look after the identity of the area and the natural beauty of it. Akyaka, which lies within the borders of Ula, a district of a quiet Southern Aegean city called Muğla, is a coastal settlement that has a long historical background. It is a Cittaslow which is geographically situated between mountains and Aegean Sea. It has become more and more important due to its nationally famous increasing location and its natural and architectural features. The town, which has a coast on Gulf of Gokova, has hosted many civilizations and has become popular for the last fifty years. Akyaka is among the special environmental protection areas which are limited in number in our country. It has also gained a special structural identity thanks to contributions of famous poet and writer, Nail Çakırhan. The content of the study has been specified as being able to make the right decisions as Akyaka continues its growth as a coastal area, correct the wrong implementations, and prepare Urban Design Guides with the aim of protecting its natural beauties.