Semi-supervised learning for image segmentation
Görüntü bölütleme uygulamaları için yarı-eğiticili öğrenme
  1. Tez No: 428011
  2. Yazar: GÖKHAN TIĞILSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLESER KALAYCI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, Unconstraint Least Square Importance Fitting (ULSIF) algoritmasını kullanan, yeni bir yarı-eğiticili öğrenme metodu önerilmiştir. ULSIF algoritması önem değerini doğrudan hesaplabilmektedir, bunun için test sınıflarına ait olasılık dağılım fonksiyonlarını ayrı ayrı hesaplamaya ihtiyaç duymamaktadır. Görüntü bölütleme problemi üzerinde renk ve örüntü özelliklerini kullanan farklı yarı-eğiticili öğrenme metodları kullanılmış, bu metodların benzerlikleri ve farkları incelenmiştir. ULSIF algoritmasının bölütleme performansı, yaygın olarak bilinmekte olan tek-sınıflı SVM metoduyla, tutarlılık ve çalışma süresi bakımından karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, tek-sınıflı ULSIF metodu hem renk hem de örüntü tabanlı görüntü bölütleme probleminde tek-sınıflı SVM'den daha iyi performans göstermiştir. Ayrıca, ULSIF algoritması iki-sınıflı görüntü bölütleme metodu olarak da uyarlanmıştır. İki-sınıflı görüntü bölütleme metodlarında, öğrenme işlemi sırasında hem önplan hem de arkaplan özellikleri birlikte kullanılmıştır. İki-sınıflı ULSIF görüntü bölütleme metodunun çıktıları, iki-sınıflı SVM ve yapay zeka algoritmaları ile kıyaslanmıştır. Sonuç olarak, iki-sınıflı SVM algoritması iki-sınıflı ULSIF ve yapay zeka algoritmalarına göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach to semi-supervised image segmentation is proposed, by implementing Unconstraint Least Square Importance Fitting (ULSIF) algorithm. ULSIF estimates importance value without determining probability distribution functions of the labeled and test class seperately. Different methods based on color or texture features are applied on semi-supervised image segmentation problems and similarities and differences between these methods have been explored. The performance of ULSIF based segmentation is compared with the state of art method one-class SVM in terms of segmentation accuracy and run time. According to the results, both color and texture based semi-supervised one-class ULSIF gave better results than one-class SVM does. Additionally, ULSIF algorithm is implemented as a two-class image segmentation method. In two class image segmentation methods, features of the foreground and background areas are used together during the learning stages. Results of supervised two-class ULSIF is compared with SVM and neural networks. According to the results, two-class SVM gave better results than two-class ULSIF and neural networks do.