Soğuk dövme kalıpları yüzey koşullarının kalıp ömrü/işleme maliyeti etkisi yönünden incelenerek optimize edilmesi
Analysis and optimization of surface conditions of cold forging dies with respect to die life/processing cost effect
  1. Tez No: 428010
  2. Yazar: DİDEM KAHYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR EMİNE YENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soğuk şekillendirme ile bağlantı elemanı üretimindeki en önemli aşama soğuk dövme prosesinin gerçekleştirildiği aşamadır ve prosesin en önemli elemanı kuşkusuzki bağlantı elemanına form veren soğuk dövme kalıplarıdır. Kalıp yüzeyindeki en küçük bir hatanın bile bağlantı elemanına direkt yansıdığı düşünülürse, kalıp bitirme işleminin son aşaması olan parlatma işleminin önemi daha iyi anlaşılabilir. Parlatma işlemi, manuel olarak yapılan ve günlerce sürebilen oldukça zahmetli bir işlemdir. Çalışma kalıp yüzeyine uygulanan parlatma işlemi ile kalıp yüzeyini bağlantı elemanı üretiminde kullanılabilir optimum yüzey pürüzlülük değer aralığında elde etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında farklı yüzey pürüzlülük değerlerine sahip kalıplar üretilerek, sürtünme katsayısı değerleri tespit edilmiş ve bu sürtünme katsayısı değerlerinden yola çıkılarak yorulma ömrü tahmini ve üretim denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important stage in the production of fasteners by cold forming is the process of cold forging and without doubt, the most important elements of the process are the cold forged molds which give the fasteners their form. Realizing that even a small error at the mold surface is reflected directly to the fastener, the importance of the polishing process as the final phase of the mold completion can be better understood. Polishing process, which is done manually, is a very laborious process that can take days. This study aims to achieve the optimum range of surface roughness values for the mold to be used for the production of fasteners by the application of the polishing process on the contact surfaces of the mold with the fastener surface. Within the scope of the study, values of the coefficients of friction have been determined for the molds produced with different surface roughness values and based on these coefficients of friction values, relevant fatigue life prediction and production trials were carried out.