The ordered logit model and structural equation modeling in women issues on working life
Çalışma yaşamındaki kadın sorunlarında sıralı logit modeli ve yapısal eşitlik modeli
- Tez No: 428012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL KURUOĞLU KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
OECD ülkeleri karşılaştırıldığında kadının istihdama katılma oranı 2011 yılında en düşük oranda yüzde 27,8 ile Türkiye'dedir. 2012 yılında işgücüne dahil olmayan kadınların yüzde 61,3'ü ev işleriyle meşguldür. Türkiye istatistik kurumunun 2012 verilerine göre kadınların çalışması neden uygun değildir diye sorulduğunda kadınların ve erkeklerin neredeyse yüzde 60'ı kadının asli görevi çocuk bakımı ve ev işleridir demişlerdir. Bu sorunlar düşünülerek bu çalışmada İzmir ili Gaziemir ilçesi Dokuzeylül Mahallesinde yaşayan 250 kadına Ek-1'de yer alan anket uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin 221'inden kullanılabilir veri elde edilmiştir. Kadınların Çalışma Yaşamına Katılımlarına Yönelik Tutum Ölçeği (KÇYKYTÖ) kullanılarak ankete katılan kadınların çalışma yaşamına katılımlarına yönelik tutumları saptanmıştır. Buna göre oluşturulan yapısal eşitlik modelinde kadın açısından çalışmanın olumsuzlukları faktörü üzerinde İş gücüne katılımı engelleyen içsel faktörler ve dışsal faktörlerin önemli bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Daha sonra çalışmaya katılan 221 kadın arasından çalışan 114 kadının çalıştıkları işten memnuniyeti ile medeni durum, eğitim, baba eğitimi, anne eğitimi ve yaş değişkenleri arasındaki ilişkiler sıralı logit modeli ile incelenmiş ve çalıştıkları işten memnuniyetleri ile eğitim ve baba eğitimi arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak kadınların çalışma sorunları ile ilgili iki model uygulanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to OECD countries in 2011, the employment rate of women is the lowest rate is 27.8 percent in Turkey. In 2012, the ratio of housewives is 61.3 percent, the females not in labour force. In Turkish Statistical Institute's data of year 2012, when it is asked why women are unaccepted to work, nearly 60 percent of both women and men's answers are that primary duties of women are child care and houseworks. By thinking of these problems, the questionnaire in Appendix-1 is applied to 250 women in City of İzmir, Gaziemir County, Dokuzeylül Area. 221 practicable data are acquired from these applied questionnaires. By using Attitude Scale on Labor Force Participation of Women (ASLFPW), the attitude on work life participation of the women is determined. In accordingly created structural equation model, it is seen that internal and external factors has an important effect, which hinders the participation of labor force, on the negativity of working from the point of women. Then, the relationships between the satisfaction of work of the 114 women, which are working from the 221 participations, and marital status, education, parental education, maternal education and age variables are examined by using ordered logit model, and it is determined that there is a relationship between satisfaction of work and education and parental education. As a result, two models has been applied about the working issues of women and interpreted.