Karyolgical peculiarities of spalacidae family (mammalia:rodentia) species in North-Iraq (kurdistan region)
Kuzey Irak spalacıdae (kör fare) (mammalıa: rodentıa) türlerının karyolojık özellıklerı
- Tez No: 428028
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Zooloji, Biology, Genetics, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kör fareler yeraltı yaşamına uyum sağlamış ve hareket sınırları dar olan hayvanlardır. Morfolojik olarak kısa bacaklı, tırnaklı ve belirgin kesici dişlere sahip; silindirik, güçlü ve hantal hayvanlardır. Spalacidler Güneydoğu Avrupa, Orta Asya, Kafkaslar ve Transkafkaslardan Rusya, Suriye, Filistin, Mısır ve Libyaya kadar dağılış gösterirler. Familyanın alt taksonları da dahil olmak üzere sistematiklerinde önemli ölçüde sorunlar bulunmaktadır. Bunların kromozomal polimorfizm göstermeleri sibling türlerinin bulunması ve aktif türleşmeleri nedeniyle, türlerininin tespitinde güçlükler bulunmaktadır. Birçok ülkede bu hayvanların karyolojik ve morfolojik özellikleri üzerinde yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Ancak Irakta bu familyanın karyolojik durumu çok kısıtlı çalışmalardan öteye gitmemektedir. Bu hayvanların morfolojik, özellikle de kayolojik özelliklerinin ve dağılışalanlarının ortaya çıkarılmamış olması ayrıntılı bir araştırma yapılmasını gerektirmektedir. Bütün örnekler 2n=52 diploid krromozoma sahiptir. Duhok (Bardarash), Musul örnekleri 11 çift meta / submetasentrik, 14 çift akrosentrik ve büyük bir metasentrik X, ile küçük bir akrosentrik Y kromozomu taşımaktadır. Karyotipleri 2n = 52, NF = 76 dir. Fakat Erbil, Süleymaniye ve Kerkük örnekleri NF=80 olup, 13 çift meta-submetasentrik, 11 çift akrosentrik ve büyük metasentrik X, küçük akrosentrik Y kromozomludur. Bu çalışmada Iraq'ta dağılış gösteren Nannospalax ehrenbergi türünün farklı iki kromozomal formu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spalacidae (Mole Rat) are highly adapted for life underground and have limited movement. Morphologically, they are cylindrical, powerful, heavy-bodied animals with short limbs and claws, and projecting incisors. Spalacidae occur in southeastern Europe, Asia Minor, the Caucasus and Transcaucasia; through the chernozem belt of the Russian plain to the Caspian, Syria, Palestine, Egypt and Libya. Spalacids are good model for speciation and explain to chromosomal variation in biology science especially evolution of living and to understand the inadequacy of morphologic species (typology) concept because of they have chromosomal polymorphism, sibling species and active speciation. It was done dense studies on karyology and morphologic peculiarities of these animals at many countries. However it does not go beyond to limited studies that were carried out by some native and foreign researches for this family in Iraq. It need to do detail study because of it was not reveal the distribution range, morphologic and especially karyologic peculiarities of these animals. All samples have 2n=52 diploid chromosomes. Duhok (Bardarash), Mosul example commodity 11 pairs of meta / submetacentric, 14 pairs acrocentric, and large commodity X, and Y is small acrocentric 2n = 52, NF = 76, but; Erbil,Sulaymaniyah and Kirkuk samples NF=80, 13 pairs of meta/submetacentric, 11 pairs acrocentric and large commodity X, Y is small acrocentric 2n = 52, NF = 76, was found as NF = 80. In this study, two chromosomal forms of Nannospalax ehrenbergi are distributed in Iraq, which was emerged