Güneydoğu Anadolu bölgesinde Gerbillinae (Mammalia: Rodentia) altfamilyası türlerinin karyolojik ve morfolojik özellikleri
The karyological and morphological peculiarities of subfamily Gerbillinae (Mammalia: Rodentia) in Southeast Anatolia region
  1. Tez No: 275389
  2. Yazar: ALAETTİN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gerbillinae alt familyasına ait türlerin karyolojik, morfolojik ve geometrik morfometri özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla, bölgede farklı lokalitelerden toplam 40 (20?, 20?) örnek toplanmıştır. Örneklere ait dış ve baş iskeletine ait ölçü ve analizler tablo, geometrik morfometri sonuçları grafik ve tablolar, kromozom yapıları da karyotipler halinde verilmiştir.Türler lineer dış ve baş iskeleti ölçüleri bakımından belirgin olarak ayırt edilemezken, karyolojik ve geometrik morfometri özellikler bakımından iyi bir şekilde ayrılmaktadır. Özellikle CVA ve UPGMA analizlerine göre Meriones tristrami kilisensis ve Meriones tristrami (Diyarbakır populasyounu) Meriones persicus'a göre birbirine daha yakın bulunmuştur. Örnekler M. persicus, M. t. kilisensis ve M. tristrami'nin farklı bir karyotip formu (Diyarbakır populasyonu) olarak değerlendirilmiştir. Bölgede çalışma süresi içerisinde Gerbillinae alt familyasına ait diğer cinslerden (Tatera ve Gerbillus) örnek elde edilememiştir.Örneklere ait post ve baş iskeleti Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde korunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was caried out to determine the karyologic, morphologic and geometric morphometri features of species that belong to subfamily Gerbillinae in Southeast Anatolia region.For this purpose, different localities in region total 40 (20?, 20?) samples were collected. The samples?s external and cranial measurements and analysis are given in tables, the result of geometric morphometri analysis are given in tables and graphics, chromosome structure of samples are given in karyotypes.Species are significantly indistinguishable in point of external and cranial linear measurements but species are highly distinguish in point of karyologic and geometric morphometri features. Especially acording to CVA (Canonical Variance Analysis) and UPGMA (Unweighted Pair-Group Moving Avarages) analysis Meriones tristrami kilisensis and Meriones tristrami (Diyarbakır populasyounu) are closer each other than Meriones persicus. Samples are evaluated as M. persicus, M. t. kilisensis and a different karyotype form (Diyarbakır population) of M. tristrami. The samples of other genus (Tatera and Gerbillus) that belong to the subfamily Gerbillinae are not obtain in the study duration.The samples?s fur and cranial skeleton are deposited at Univesity of Dicle, Science Faculty, Biology Department.