İklim değişikliklerinin Türkiye coğrafyasına toplumsal ve siyasal etkileri
Social and political effects of climate changes on geography of Turkey
  1. Tez No: 428063
  2. Yazar: GÖKHAN TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİM MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkileri her geçen gün daha çok artmakta ve geri dönülemeyecek sınıra yaklaşmaktadır. İklimde gerçekleşecek bu değişimin tüm ekosistemin paralelinde, toplumsal ve siyasi hayatımızı da etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu bakış açısıyla yapılan çalışmamızda; iklimde meydana gelecek bu değişimlerin, küresel etkileri ışığında Türkiye ve bölge coğrafyasında oluşacak muhtemel toplumsal ve siyasi etkiler incelenmiştir. Başta Hükümetlerarası İklim Değişiklikleri Paneli (IPCC) raporları olmak üzere birçok makale ve raporun gelecek dönem tahminleri, değişen iklimin tarihsel süreçte yaşanan örnekleri ve olayları incelenerek ülkemiz coğrafyasına yönelik tehditler ve muhtemel etkileri araştırılmıştır. Gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine uyum politikaları ve alınacak önlemler konusunda hazırlattıkları raporlar incelenmiştir. Konu ile ilgili küresel ölçekte yapılan çalışmalar ve ülkelerin bulundukları konumlar incelenmiştir. Türkiye' nin çalışmalara katılım noktasında kamu ve sivil toplum örgütleri olarak aldığı kararlar ve uygulamaları da incelenmiştir. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Akdeniz Havzası' nın küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin etkilerine en hassas bölgelerden biri olduğu tespit edilmiştir. Gelişmiş ülkelerin iklim değişikliğine uyum politikaları ve alınacak önlemler konusunda hazırlattıkları raporlar incelenerek, iklim değişiklikleri açısından Türkiye' nin geleceği ile ilgili tespitler yapılmıştır. Değişen iklim sonucunda, Türkiye' ye karşı başta kuraklık ve azalan tarımsal faaliyet olmak üzere, dış ve iç göç, enerji, turizm, bulaşıcı hastalıklar, sınır aşan sular, sınır güvenliği, gıda yokluğu gibi birçok alanda meydana gelebilecek tehditler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been approaching an edge which doesn't have a comeback, since the effects of global warming and climate change is continously increasing. It is unavoidable reality that all those changes related to climate, which is in parallel to whole ecosystem, will not only effect our social life will effect our political life aswell. In this study, which is done by using mentioned point of wiev above, in light of global effects of climate changes which are going to happen, all probable social and political results are examined in Turkey and it's nighbors. Together with mainly IPCC reports, future estimations of dozens of articles and reports have been inspected about changes' historical stages in order to clarify probable threats and effects on Turkeys' territory. Adaptation politics of developed countries pertaining to climate changes and the reports which have been prepared about precoutions which are needed to be taken are also inspected. Global studies related to this subject and the positions of countries are examined. The decisions about which are made by public and civillian organizations in Turkey are also inspected. It is determined that the mediterranian sea basin which includes Turkey is one of the most susceptible territory when it comes to global warming and climate change. By scrutinizing the reports which are prepared by developed countries about how to adaptated themselves climate change. As a consecuence of climate change, it is estimated that there will be some threats againist Turkey like drught, decrased agricultual activity, migration and emigration, energy, turism, contaqious diseases, transboundary rivers,border security, food supply ext.