İran anlatı geleneğinin kaynakları üzerine bir inceleme
A study on the sources of Iranian narrative tradition
  1. Tez No: 428062
  2. Yazar: AKBAR ANVARIAN AGHDAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Eastern Linguistics and Literature, Folklore
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Yerleşiklik ile göçebelik sınırının sıcak bölgesindeki İran, uzun tarihi boyunca Turanlılarla sürekli çatışma halinde olmuştur. Böylece söz konusu çatışmaların iki bölge topluluklarının sözlü ve yazılı dinsel ve edebî eserlerine yansıması kaçınılmaz olmuştur. İranlıların Turanîleşmekten korunmak için izledikleri bu yöntemin en ilgi çekici yanı, bunu, yine Turanîlerin kahramanlık destanlarıyla yapmış olduklarıdır. Göçebe sözlü kültürü, esasen, yerleşik coğrafyalarda yazıya geçerek görünür olmuştur. Bu yüzden Orta Asya Türk göçebe kültürü İran'ın yazılı eserlerinde yer alması beklenebilir. Bizce, İran edebiyatı bu yönden değerlendirilmesi gerekir.Uzmanlara göre; İran anlatı geleneği Saka/Turan kökenli olabilir. Özellikle, Şehname destan geleneği ve öncülleri olan Hudaynamelerin kaynağı İran dışındadır. Hatta Orta Asya kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Böylece İran anlatı geleneği içindeki eserler, Türk sözlü ve yazılı edebiyatı açısından önem arz etmektedirler.
Özet (Çeviri)
Iran in the hot area of the border sedentariness and nomadism, has been in constant conflict with Turans throughout its long history. Thus, in question clashes have become inevitable reflection of the oral and written religious and literary narratives of two of the communities. The most interesting part of that, is İranians made this method to pursue to protect from Turkicization with the Turks heroic epics. Nomadic oral culture, substantially, has become visible when written in the settled geographies. So, Turks nomadic oral culture of Central Asia is expected to take place in Iran's written works. We think, Iranian literature needs to be evaluated in this direction.According to researchers, the tradition of narrative Iran can be sourced in the Scyth/Turan. Especially, Shahameh epics and his predecessors Khuday-Namak epics sources are outside Iran. Even, it is believed that, it is Central Asian originated. So that, the tradition of narrative Works of Iran, are important in terms of Turkish oral and written literatüre.