Sosyal medya kullanıcılarının sanal uygulamaları satın alma davranışları: Türkiye ve Almanya karşılaştırması
Virtual applications buying behavior of social media users: The comparison on Turkey and Germany
  1. Tez No: 428068
  2. Yazar: MENEKŞE HÜRYAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAN CANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Geleneksel medyanın Web 2.0 ile sosyal çağa geçmesiyle sosyal medya uygulamaları her kesimde gelişme göstermeye başlamıştır. Bireylerin sosyal medya kullanımını arttırması pazarlama stratejilerine de yansıyarak, sosyal medya pazarlamasını ortaya çıkarmıştır. Firmalar sosyal medya üzerinden daha çok nasıl kazanç elde edeceğine odaklanırken, aynı zamanda birçok uygulama da geliştirmişlerdir. Özünde kendisi de bir sanal uygulama olan sosyal medya içerisinde de birçok sanal uygulama barındırmaya başlamıştır. Gelirini arttırmayı hedefleyen sosyal medya şirketleri geliştirdikleri sanal uygulamalarla milyonlarca dolarları bulan gelirler elde etmeye başlamışlardır. Bu noktada tüketicilerin sanal uygulamaları kullanma davranışsal niyetlerini belirlemek, bu gelirleri elde etmek için önemli bir bilgi olacaktır. Çalışma teori ve araştırma kısımlarından oluşup, sosyal medya üzerindeki sanal uygulamaların tüketici davranışı ile olan bağını ortaya koyabilmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın teori bölümünde; pazarlama karması 4P'nin 4C'ye dönüşürken tutundurmanın iletişime dönüşmesi ve bütünleşik pazarlama iletişiminin doğuşu, geleneksel medyanın sosyal çağa dönüşü, sosyal medyanın kapsamı ve pazarlama stratejileri, Türkiye ve Almanya'da sosyal medya, sosyal medya üzerinde sanal dünyalardaki sanal ürün ve varlıklar, tüketicinin bu sanal uygulamalara karşı satın alma davranışı ele alınarak, literatür taraması yapılan Teknoloji Kabul Modeli incelenmektedir. Araştırma bölümünde ise; sosyal medyada sanal uygulamaları satın alma davranışı üzerine hazırlanmış olan anket ile Türkiye'den ve Almanya'dan 523 geçerli anket toplanmıştır. Katılımcıların verdikleri cevaplar neticesinde edinilen veriler, SPSS istatistik analiz programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışma sonucuna göre; Türkler için algılanan fayda ve algılanan kullanım kolaylığı değişkenlerinin sosyal medya üzerinden sanal uygulamaları satın almaya yönelik tutum üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye, Almanlar için algılanan fayda değişkeninin sosyal medya üzerinden sanal uygulamaları satın almaya yönelik tutum üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social media applications have begun to make progress in all segments with the integration of traditional media to the social era through Web 2.0. The increase of social media usage among individuals has led to the development of social media marketing by reflecting on the marketing strategies. Focusing on how more income via social media could be made, there were also several application developments. The social media which is considered fundamentally a virtual application itself, has begun to host various virtual applicatons within. The social media companies those essentially interested in increasing the revenue, has begun to generate billions of dolars income by developing the new virtual applications. At this stage, in order to keep the revenue inçline stabilized and maintain position in the market, it may be rather beneficial to determine the consumers' behavioural intentions of the virtual applicaiton use. This study is constructed of of theory and research sections and aims to theorize the connection between consumer behavior and virtual applications on social media. In the theory section of this study; there will be broad literature review on the Technology Acceptance Model(TAM). This sections also looks at; the marketing mix 4P transforming into 4C, promotion turning into communications and rising the integrated marketing communications; the evolution of traditional media into social era; content of social media and marketing strategies; social media in Turkey and Germany; virtual products and assets in virtual worlds of social media; consumer buying behaviour towards virtual applications. The research section is built on a survey conducted across Turkey and Germany. The 523 valid surveys about virtual applications buying behavior on social media has been collected. The data obtained as a result of the answers given by the participants were analyzed by using SPSS statistical analysis program. According to the study results, the variables of the perceived usefullness and perceived ease of use on attitudes by Turks have a positive and statistically significant effect on their buying attitudes towards virtual applicaitons. Similar positive and statistically significant impact is observed for Germans' buying attitudes towards virtual applications when the variables of the perceived usefulness is in consideration.