Doğu Türkistan Kazak Türkleri diyalektinin incelenmesi (Giriş, inceleme, metinler, söz dizini)
Analysis of dialectics of East Türkistan Kazakh Turks (Introduction, analysis, texts, word index)
  1. Tez No: 428084
  2. Yazar: OLCAY GÜNTÜLÜ KÖMEN ÖZAKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
Çin hakimiyetindeki Uygur Özerk Bölgesinde Uygur ve Kırgızlarla birlikte yaşayan Kazak Türkleri günümüzde Çin baskısına rağmen dinlerini ve kültürlerini korumaya çalışmaktadır. Yaşadıkları iller Altay, Tarbağatay, İle, Barköl ve Urumçi'dir.Başlıca geçim kaynakları hayvancılık ve dericilik olan Kazak Türkleri Türkçenin Kıpçak koluna mensup olan Kazak Türkçesini konuşur. Arap alfabesi ile yazarlar. Yalnız Doğu Türkistan bölgesinde yaşayan Kazak Türklerinin konuştukları diyalekt ile Kazakistan'da yaşayan Kazak Türklerinin konuştukları diyalekt arasında az da olsa ses ve şekil bakımından farklılıklar vardır. Tezin malzemesi Kabdeş canabıl Ulı Otegenov'un yazdığı“Ardager”adlı romandan, Kıyal- Hacatıp Ertigiliri masal kitabından, Kazak Makal Matelderi adlı atasözleri derleme kitabından yapılmış seçmelerdir. Ayrıca Türkiye'de konu ile ilgili yapılan yayınlardaki malzeme de ses ve şekil bilgisi bakımından incelemeye dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Apart from Kazakh Turks in Kazakhistan Kazakh Turks living with Uyghur and Kirghiz Turks in Altay, Tarbagatay, Ile, Barköl and Urumçi cities try to protect their existence in Uyghur autonomous region under the dominance of people's republic of China and maintain their language and beliefs in spite of pressure of China. Kazakh Turks living in this region and stock breeding and leather trade are the primary sources of living belong to Kipcak branch of our Turkish and use Arabian alphabet. Differences of vocal and form between dialectic of Kazakh Turks living in Eastern Turkistan region and dialectic of Kazakh Turks living in Kazakhstan are noted even slightly. We will deal with the history of Kazakh Turks living in Eastern Turkistan and culture structure shortly and try to examine the language in terms of vocal form and sentence knowledge with index by means of texts of Eastern Turkistan Kazakh Turkish in our country and book of proverb collection called Kabdeş Canabıl Ulı Otegenov and Ardagır novel and Kıyal- Hacatıp Ertigiliri tale book of the author called Kazak Makal Matelderi in our thesis.