Necîb Mahfûz'un tiyatrolarının metin çözümlemesi yönünden incelenmesi
A study of Naguib Mahfouz's theatre plays from the point of textual analysis
- Tez No: 428110
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL ERGÜL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Nobel edebiyat ödülü sahibi Necib Mahfûz'un tiyatro eserlerini incelediğimiz bu çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, bir sanat dalı olarak tiyatroya değindikten sonra Mısır tiyatrosunun tarihi seyri hakkında özlü bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, yazarın hayatına, tiyatral üslubuna ve tiyatro hakkındaki görüşlerine değinilmiştir. İkinci bölümde, oyunların özeti verildikten sonra, tümü tek perdeden oluşan oyunların incelenmesi özet ve çözümleme başlığı altında ele alınmıştır. Çözümleme bölümünde oyunların türleri, dramatik yapısı, olay örgüsü, zaman, mekân, karakter tahlilleri ve semboller üzerinden verilmek istenen mesajlar incelenerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis which we studied the theatre plays of Naguib Mahfouz who won Nobel prize for literature, consists of three parts. In the introduction, after the theatre is mentioned as a field of art, it was given shortly information about the historical development of Egyptian theatre. In the first section, it mentioned that the life of auther, his literary identity and his opinions related to theatre. In the second section, after it made a summary of the theatres, the study of theatres all of them being single curtain is taken part under two title: summary and analysis. In the analysis section, over the types of plays, the structure of theatrical, line of events, time, setting, analysis of characters and symbols, examined the messages that wanted to be given and so this study had been completed.