Halil b. ahmed el-Ferâhîdî (İlmî hayatı, eserleri, ilmî ve edebî kişiliği)
Khalil ibn. Ahmad al-Farahidi, (His scientific life, works, scientific and literary career)
- Tez No: 428109
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SADİ ÇÖGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada ünlü Arap dil alimi, lügatçi ve aruzun kurucusu Halil b. Ahmed el-Ferâhîdî'nin ilmî hayatı, eserleri ve edebî kişiliği incelenmiştir. Halil b. Ahmed ile ilgili gerek klasik Arap kaynaklarında, gerekse modern Arap kaynaklarında detaylı bilgilere ulaşmak mümkün olmuştur. Bu sayede, biz de Halil b. Ahmed'in ilmî hayatını, eserlerini ve edebî kişiliğini incelemek amacıyla bu çalışmayı yaptık. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Halil b. Ahmed'in yaşadığı dönem siyasi ve edebi hayat, birinci bölümde Halil b. Ahmed'in ilmî hayatı ve eserleri, ikinci bölümde ise Halil b. Ahmed'in ilmî ve edebî kişiliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, famous Arab philologist, lexicographer and founder of prosody al-Khalil ibn Ahmad al-Farahidi's scientific life, works and literary career were analyzed. Both in classical Arabic resources and in modern resources, it is possible to reach detailed information about al-Khalil ibn Ahmad. By this means, we analyzed al-Khalil ibn Ahmad's scientific life, works and literary career. Our study consist of introduction and two parts. In the introduction part, political and literary life of al-Khalil ibn Ahmad's time; in the first part, al-Khalil ibn Ahmad's scientific life and works; in the second part, al-Khalil ibn Ahmad's scientific and literary career were processed.