Malatya Beydağı Konaklama tesisleri Suriye mültecileri dil ve kültür incelemesi
A study about Arabic language and its culture by observering the Syrian refugees in Malatya camp
  1. Tez No: 428111
  2. Yazar: ÖZLEM ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Folklore, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada ülkelerindeki savaştan dolayı göç etmiş Suriyeli mültecilerin dil ve kültür unsurlarının incelenmesi araştırılması amaçlanmıştır.Birinci kısımda Suriye'ye özgü yemeklerin üzerinde durulmuş, Suriye mutfağının zenginliği anlatılmıştır. İkinci kısımda ise Suriyelilerin geçmişten folklorik giyim-kuşamları görsellerle tanıtılmıştır. Bunun yanı sıra o coğrafyaya özgü müzik aletleri, düğünler, cenazeler anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; Türkçe ve Arapça genel hatlarıyla karşılaştırılıp, Arapların dil bilgisi yönünden yaptıkları yanlışlara yer verilmiştir.Son bölümünde ise, Türkler ve Suriyeliler arasında sık kullanılan diyaloglara, kelimelere ve deyimlere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, the main purpose is to investigate cultural and language factors of Syrian refugees who emigrated from their own country on account of a war. In the first part, it is mentioned about Syrian traditional foods and Syrian food culture's substantiality. In the second part, syrians' traditional folk clothes are introduced with visual elements. Additionally, musical instruments, festivals, and funeral ceremonies of Syrians are mentioned. In the third part, the language of Turkish and Arabic are compared in general points. The mistakes of grammer done by Arabs are mentioned. At the end of the work, fruquented dialogues, words and idioms between Turkish and Syrian people are included.