En eski çağlardan Urartu'nun yıkılışına kadar Aşkale ve çevresi
Aşkale and circumference from the old age to demolished of Urartu
- Tez No: 42814
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPARSLAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EN ESKİ ÇA?LARDAN URARTU'NUN YIKILIŞINA KADAR AŞKALE VE ÇEVRESİ Mehmet YUMAK Danışman : Yrd. Doç. Dr. Alparslan CEYLAN 1995, Sayfa :62 Jüri Bu çalışma Aşkale ve çevresinin ön tarih ve tarihi çağlarıyla ilgilidir. Aşkale ve çevresinin sahip olduğu coğrafi şartlan, coğrafi şartlara bağlı olarak bölgenin tarihi gelişmi ön tarih çağlarında bölgeyi etkileyen kültürleri ve tarihi çağlarda bölgede hakimiyet kuran siyasi güçleri inceledik. Kaynak tarama ve yüzey araştırması şeklinde yürüttüğümüz çalışmanın sonucunda; Aşkale ve çevresinin Kalkolitik Çağda itibaren yerleşme gördüğünü ve Karaz Kültüründen önemli ölçüde etkilendiğini gördük. Tarihi çağlarda ise sırasıyla Hayaşa Krallığı, Dayaeni Krallığı ve Urartu Krallığı gibi siyasi güçlerin bölgeye hakim olduğunu tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Master Thesis AŞKALE AND CIRCUMFERENCE FROM THE OLD AGE TO DEMOLISHED OF URARTU Mehmet YUMAK Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Alparslan CEYLAN 1995.Page:62 Jury: This work is about the pre-historical and the historical ages of Aşkale and Circumference.The Geographical conditions, the historical developing developing of the region on geographical conditions, at trie pre-historical ages.the cultures which affect the region and the political force which established domination that I research. At the result of this work that we did as searching source and survey; We saw that Aşkale and Circumference was seen settle down in from Chalcolitic Age and affected from Karaz Culture.We established that however historical Ages according to circumstances as Hayaşa Kingdom, Dayaeni Kingdom and Urartu Kingdom was dominating the reasion.