Atıf Yılmaz filmlerinde kadının temsili
Representation of women in Atıf Yılmaz films
- Tez No: 428140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN HIDIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu Çalışmada“kadın filmleri yönetmeni”olarak anılan Atıf Yılmaz'ın filmleri kimlik arayışında olan kadının mücadelesi ve kadının öyküleri, üretildiği dönemin toplumsal ve siyasal ilişkileri de göz önünde bulundurularak çözümlenmiştir. Çalışmada filmlerin anlatı yapısının yanı sıra film içeriklerine odaklanmakla birlikte geçmişten günümüze kadar toplumun kadına atfettiği değer ve ona uygun görülen bu rollere uygun davranan, boyun eğen kadının kalıplarını kırarak erkek egemen toplumda ayakta kalabilme mücadelesi ve bu süreçte karşılaştığı sorunların ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu bağlamda“kadın”Atıf Yılmaz sinemasına konu olmuştur. Bu noktadan hareketle“kadın imgesi”13 film çerçevesinde incelenip, değerlendirilmiş ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the film of atıf yılmaz who is thoughout as Women films director analyzed, social and political relations of the period taking into account production, with the struggle of women in the search for identity and women stories. The narrative structure of the films in this study. As well as, values assigned while focusing on the movie content to the community of women up to the present from the past and act according to these roles it appropriate, struggle to survive in subservient woman's pattern of breaking the male-dominated society and is intended to put forward the problems encountered in this process. In this context,“woman”has been the subject of Atıf Yılmaz cinema. From this point on“female image ”13 examined the film frame , evaluated and certain results have been achieved in.