Grafik tasarımda subliminal yöntemler
Subliminal methods of graphic design
- Tez No: 428152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rekabet ortamının günden güne artması ile birlikte alternatifler arasında en iyi kararı almada önemli rol oynayan pazarlama stratejileri tüketicinin dikkat, ilgi ve duygusal yönelimlerini tek başına anlayamaz hale gelmiş ve insan beyninin satın almaya karar verme süreci hakkında daha fazla bilgi elde etmeye çalışmıştır. Sonuçta reklam etkinliğinin sözel, görsel ve bilhassa psikolojik ölçütlere dayalı olduğu belirlenmiş, 1960'lardan itibaren nöroloji ve psikoloji bilimlerinden yararlanılmaya başlanmıştır. Küresel rekabet ve küresel krizlerin ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin yoğun olarak hissedildiği günümüz dünyasında psikolojik fonksiyonlar ve insan idrakı üzerine yapılan çalışmalar pazarlama alanında daha da önemli hale gelmiştir. Kitle iletişim araçlarından her biri belli bir amaca yönelik komutları beyine taşıyıp, istenilen şeyleri yaptırmaya ya da açlık, susuzluk, cinsellik gibi içsel duyguları uyandırmaya yönelik olarak bilinçaltına mesajlar göndermek için kullanılmaktadır. Bu bağlamda bilinçaltına gönderilen mesajların araştırılmasının önemi de ortaya çıkmaktadır. Grafik tasarım sanatçıları resimlerin içine ustalıkla bilinçaltı mesajları gömebilirler. Ana resmi bozmadan dijital ortamda fotoğrafı boyayarak bilinçaltı mesajı mükemmel bir şekilde yerleştirebilirler. İstenilen etkiyi elde etmek için birden fazla tekniği kullanabilirler. Bu çalışmada subliminal reklamcılık kavramı, kapsamı ve amacı incelenmiştir. Etik değerler ile örtüşmeyen ya da ihtiyacı olmadan tüketime sevk eden mesajların yanı sıra birey ve toplum üzerindeki olumsuz etkileri araştırılmıştır. Türkçe literatürün oldukça yetersiz olduğu gözlenen bu konudaki çalışmamızın amacı bilinçaltı mesajlarda kullanılan teknikleri belirleyip, bu olumsuzlukları önleyebilmenin ya da en alt düzeye indirmenin yollarını aramaktır.
Özet (Çeviri)
Marketing strategies, play an important role in making the best decisions between alternatives, can not understand itself consumer's attention, interested and emotional orientations and try to get more information about the process of deciding to buy the human brain in the competitive environment. As a result of the advertising effectiveness determined to base on verbal, visual and especially psychological criteria and it have begun to take advantage, neurology and psychology since the 1960s. In today's world that felt the negative effects of the global competition and global crisis on the economy, the studies on psychological function and human behaviour has become more important in the marketing. Each of the mass media, move to the brain commands for a particular purpose, make any thing or has been used to send subliminal messages to awaken inner feelings such as hunger, thirst, sexuality. In this context, the importance of investigation of the messages sent to the subconscious arise. Graphic designers expertly can hide subliminal messages into the picture. They can insert subliminal message without disturbing the main image by paint the photograph in digitally. They can use multiple techniques to achieve the desired effect. The scope, purpose and concept of subliminal advertising in this study were examined. In addition to messages of except of ethics values and referring to the need for external consumption, their negative impact on their individual and society was investigated. The Turkish sources have emerged in this study is quite inadequate. The aim of this study identify the techniques used in the subliminal message, look for ways to avoid or minimize these negatives.